Manchester United, cu un pas în finala EFL Cup/Weghorst a înscris primul său gol pentru ”diavoli”

Weghorst (30 ani) a înscris primul său gol pentru Manchester United
Weghorst (30 ani) a înscris primul său gol pentru Manchester UnitedAFP
Manchester United a făcut un pas mai aproape de a pune capăt celor șase ani de secetă de trofee, după o victorie cu 3-0 în fața celor de la Nottingham Forest, în prima manșă a semifinalei EFL Cup. Returul este programat pe 1 februarie.

Statistici Nottingham Forest - Manchester United 0-3

La prima sa vizită pe City Ground, după o victorie devastatoare 8-1 în 1999, Erik ten Hag a căutat să reducă la tăcere o mulțime extrem de zgomotoasă care aștepta cu nerăbdare o asemenea partidă.

Iar managerul olandez și-a îndeplinit misiunea. United a reușit să înscrie în primele șase minute, prin Marcus Rashford, care s-a strecurat prin apărarea adversă și a trimis balonul pe lângă portarul Wayne Hennessey. După gol, Forest a părut vulnerabilă și United a încercat să înscrie din nou, dar Antony a tras pe lângă poartă.

Pe măsură ce meciul a continuat, United a încetinit ritmul, iar Forest a crezut că poate profita de aceste momente, când Surridge a înscris golul egalizator. Spre norocului lui Manchester, camera VAR a anulat reușita pentru o poziție de offside în care se afla atacantul gazdelor.

Încercând să se inspire de la vechiul Nottingham, care a ridicat ultima dată acest trofeu în 1990 sub conducerea lui Brian Clough, gazdele au continuat să se îmbunătățească, dar duo-ul dinamic al lui Morgan Gibbs-White și Brennan Johnson nu i-a pus probleme lui David De Gea, în ciuda incursiunilor pe care le-au tot încercat pe flancuri.

Această risipă avea să fie apoi pedepsită în minutele finale ale primei reprize, când Wout Weghorst a marcat primul său gol în culorile United, transformând după ce s-a plasat foarte bine la o minge respinsă în față de portarul Hennessey la un șut trimis de Antony.

United a fost la un pas de a-și mări și mai mult avantajul imediat după reluarea celei de-a doua reprize, când șutul lui Christian Eriksen trimis din marginea suprafeței a lovit bara transversală.

Influența danezului a crescut pe măsură ce meciul a avansat, iar United a redus din presiunea încercată de adversari, înainte de a da în cele din urmă a treia lovitură de grație prin reușita lui Bruno Fernandes, care a venit după un șut plasat excelent de la marginea suprafeței.

Returul pare acum o formalitate pentru Diavolii Roșii, care se vor simți mai mult decât capabili să apere un avantaj de trei goluri pe teren propriu, având în vedere că nu au mai pierdut pe Old Trafford în nicio competiție de la începutul lunii septembrie.

În ceea ce privește formația lui Forest, va fi nevoie de un efort imens chiar și pentru a duce acest meci până la capăt, ultima lor victorie pe terenul lui United la trei sau mai multe goluri datând din sezonul legendar în care clubul a câștigat titlul, în 1977-1978.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Lisandro Martínez (Manchester United)