Liverpool și Everton, acuzate de FA după incidentul de pe Anfield

Liverpool și Everton, acuzate de FA după incidentul de pe AnfieldProfimedia
Liverpool și Everton au fost acuzate de Federația Engleză de Fotbal (FA) pentru că nu și-au controlat jucătorii la finalul derby-ului de luni seară de pe Anfield, scrie The Mirror.

Jucătorii ambelor echipe au fost implicați într-un scandal care a început cu o discuție între Andy Robertson și Jordan Pickford.

Apoi, mai mulți jucători din ambele tabere au intrat în conflict, inclusiv rezervele care se încălzeau la colțul dintre tribuna principală de pe Anfield și capătul de pe Anfield Road.

Arbitrul Simon Hooper i-a avertizat atât pe Robertson, cât și pe Pickford după acest incident, care a avut loc în minutul 86 al unui meci pe care Liverpool l-a câștigat cu 2-0 grație golurilor marcate de Mohamed Salah și Cody Gakpo.

În declarația FA se arată: "Liverpool și Everton au fost acuzate în urma unei confruntări în masă în minutul 86 al meciului lor din Premier League de luni, 13 februarie. Se presupune că ambele cluburi nu au reușit să se asigure că jucătorii lor s-au comportat în mod disciplinat. Liverpool și Everton au timp până luni, 20 februarie să ofere răspunsuri la acuzațiile aduse".

Robertson l-a provcat inițial pe Pickford atunci când a lovit mingea cu piciorul după încheierea unui atac al lui Liverpool, portarul lui Everton intrând într-o altercație cu scoțianul împreună cu coechipierii săi, Conor Coady și Seamus Coleman.