Live Blog Superliga: Clasamentul la finalul etapei cu numărul 28

Flashscore îți prezintă principalele evenimente, declarații și imagini din cadrul etapei cu numărul 28 din Superliga României.

FC Voluntari - FCSB 1-2

Citește cronica partidei AICI

Echipele de startFlashscore

Petrolul Ploiești - Univ. Craiova 2-3

Meci spectaculos la Ploiești, unde Universitatea Craiova a reușit să se impună cu 3-2 în fața celor de la Petrolul.

Oaspeții au condus cu 2-0 prin golurile marcate de Markovic (32) și Baiaram (40), însă Petrolul a reușit să întoarcă spectaculos rezultat și e restabilit egalitate prin Huja (45+1) și Grozav (47).

Formația din Bănie a obținut în cele din urmă victoria grație celui de-al doilea gol reușit de Baiaram, care a reluat în plasă o pasă a lui Mitriță, ce l-a găsit demarcat în fața porții goale.

În minutul 81 a fost acordat un penalty controversat pentru oaspeți, după intervenția VAR. ”Centralul” Ionuț Coza a fost chemat să vadă imaginile video la o intervenție a lui Meijers, precedată, însă, de un posibil fault al oaspeților. El a decis că este penalty, însă Ivan a ratat și scorul a rămas 3-2.

Petrolul a căutat egalarea pe final, dar Mihai Căpățînă (88) a scos o minge de pe linia porții, iar Universitatea a rezistat în defensivă chiar şi în zece oameni, după ce fundaşul Basilio Ndong a fost eliminat pentru lovirea cu cotul în piept a lui Albin Berisha, decizie luată după ce arbitrul Coza a văzut reluările video (90+9).

Cu acest succes, Universitatea Craiova și-a garantat biletul pentru play-off. Oltenii au acumulat 45 de puncte și ocupă locul 4 în Superliga.

Petrolul păstrează șanse de a prinde un loc în primele șase, dar misiunea va fi una dificilă. Ploieștenii sunt pe locul 10, cu 35 de puncte și chiar dacă diferența până la locul 6 este de doar trei puncte, în ultimele două etape vor întâlni FCSB și Sepsi.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

FC Botoșani - Sepsi Sf. Gheorghe 1-2

Sepsi Sf. Gheorghe s-a impus cu 2-1 pe terenul celor de la FC Botoșani și a urcat pe locul 7 în Liga 1 (37 de puncte), la un punct în spatele celor de la ”U” Cluj, care ocupă ultimul loc de play-off.

Păun (24) și Debeljuh (31) au marcat golurile covăsnenilor, în timp ce Lopez a redus din diferență în minutul 79. Florescu a ratat un penalty în minutul 63, iar oaspeții au rămas în inferioritate numerică în prelungirile partidei, după ce Dumitrescu a văzut al doilea cartonaș galben.

Botoșănenii rămân pe ultimul loc în clasament, cu 20 de puncte.

Se joacă ultimele trei partide ale rundei.

Ziua e deschisă de confruntarea FC Botoșani - Sepsi Sf. Gheorghe, de la ora 16:15.

Covăsneni au un singur punct în 5 partide.

Meciul dintre Petrolul și Universitatea Craiova are loc de la ora 18:30.

Lupii galbeni ocupă locul 9 în clasament și au 35 de puncte acumulate, cu 3 mai puțin decât Universitatea Cluj, aflată pe ultima poziție din play-off.

De cealaltă parte, Universitea Craiova este pe poziția a 4 -a cu 42 de puncte. Oltenii sunt la 16 puncte în spatele liderului FCSB.

H2H
H2HFlashscore

Seara, de la 21:00, FCSB joacă în deplasare cu FC Voluntari. Roș-albaștrii se pot distanța la 10 puncte de locul 2, ocupat în acest moment de Rapid București.

Palmaresul recent este net în favoarea celor de la FCSB.

H2H

28 februarie

Rapid - UTA Arad 4-1

”U” Cluj - Farul Constanța 1-0

Liga 1 continuă miercuri cu alte două partide programate în etapa a 28-a.

De la ora 18.30, ”U” Cluj primește vizita campioanei Farul Constanța. ”Șepcile roșii” sunt la două puncte de zona de play-off, o victorie cu Farul putând să îi ridice în primele șase, în funcție și de celelalte rezultate.

De la ora 21, Rapid este gazda partidei cu UTA Arad, două echipe care au fost într-o formă excelentă în 2024. Dacă giuleștenii vor să își spele imaginea după înfrângerea de la Iași cu Poli, UTA vine la București cu play-off-ul în minte, formația pregătită de Mircea Rednic ocupând în prezent locul 7, cu 37 de puncte, la egalitate cu ocupanta locului 6, FC Hermannstadt, dar cu un meci mai puțin disputat.

27 februarie

Oțelul Galați - CFR Cluj 2-2

Dinamo - Hermannstadt 1-0

FCU Craiova 1948 - Poli Iași 1-1

După trei înfrângeri consecutive, FCU Craiova 1948 a înregistrat doar un egal pe teren propriu cu Poli Iași. Oltenii rămân cu o singură victorie în anul 2024, înregistrând 5 înfrângeri și o singură victorie.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

La scorul de 1-1, ambele echipe au avut câte un gol anulat după consultarea VAR.

Etapa cu numărul 28 debutează marți, 27 februarie, și se va desfășura pe parcursul a trei zile. FCU Craiova 1948 și Poli Iași joacă în deschiderea rundei, de la ora 16:15, iar apoi Dinamo primește vizita lui Hermannstadt (ora 18:30). Ultimul meci al zilei le va opune pe Oțelul Galați și CFR Cluj (ora 21:00).