Dică a câștigat doar o repriză, Florinel Coman întreaga partidă! FCSB se impune la Voluntari

Nicolae Dică și Florinel Coman
Nicolae Dică și Florinel ComanProfimedia
În runda cu numărul 28 a Superligii, FC Voluntari a pierdut pe teren propriu în fața liderului FCSB, scor 2-1.

FC Voluntari - FCSB 1-2

Ilfovenii, rămași la 2 puncte în fața lui Dinamo și la 7 de FC Botoșani, au avut un start impresionant de partidă, elevii lui Nicolae Dică reușind să fie peste FCSB la capitolul posesie.

După un sfert de oră, Andrei Dumiter a înscris împotriva fostei sale echipe. De partea cealaltă, Luis Phelipe și Florinel Coman au fost cei mai periculoși oameni din lotul lui FCSB în ultimele minute ale primei părți.

Tot în finalul primei părți, Mihai Pintilii, secundul lui Charalambous, a fost eliminat pentru proteste de către arbitrul Sebastian Colțescu.

În actul secund, de la vestiar a părut că a ieșit o echipă a FCSB-ului total schimbată în atitudine și ritm.

La scurt timp după reluarea jocului, Florinel Coman a avut nevoie de numai 6 minute pentru a răsturna rezultatul în favoarea alb-albaștrilor. Mai mult decât atât, Coman l-a egalat în acest moment pe căpitanul Darius Olaru în topul golgheterilor, ambii având câte 14 reușite.

Olaru a fost absent din cauza cartonașului roșu primit în etapa precedentă cu FC Botoșani, la fel ca și fundașul lateral ghanez Nana Antwi. În partida de la Voluntari, rolul de căpitan i-a revenit lui Adrian Șut.

FCSB obține astfel victoria cu numărul 18 din acest sezon și, din postura de lider absolut, se îndepărtează la 10 puncte de urmăritoarea Rapid.