Alex Pop înscrie un eurogol în stilul lui Ilie Dumitrescu! Remiză între Mutu și Dorinel

Alex Pop, golgheterul Oțelului, și Ilie Dumitrescu (1994)
Alex Pop, golgheterul Oțelului, și Ilie Dumitrescu (1994)Profimedia
În runda cu numărul 28 din Superliga României, CFR Cluj și Oțelul Galați au terminat la egalitate, scor 2-2.

Oțelul Galați - CFR Cluj 2-2

Duelul a fost unul extrem de interesant și în ceea ce privește banca tehnică a celor două formații, în ciuda faptului că Dorinel Munteanu nu s-a aflat pe margine pentru a-și susține elevii, antrenorul fiind suspendat timp de trei etape după ce a fost eliminat în timpul partidei cu Dinamo din etapa 26.

Deși Munteanu a fost absent, Adrian Mutu, fostul său coleg de la naționala României și actualmente antrenor principal la CFR Cluj, a trăit primele emoții la Galați, acolo unde Alexandru Pop, golgheterul Oțelului, a deschis scorul cu o execuție formidabilă din lovitură liberă în minutul 36.

Golul lui Pop, care a ajuns la 11 reușite în Superliga României în acest sezon, este similar cu cel înscris de Ilie Dumitrescu pentru România în meciul cu Argentina din optimile de finală ale Cupei Mondiale din 1994, în urma căruia tricolorii s-au impus cu scorul de 3-2.

Rezumat video România - Argentina (Cupa Mondiala din SUA, 1994)

Sursă video: TVR

”A dat mai bine Pop. A dat foarte bine. Cred că a dat mai bine decât mine. Eu am dat tare la colțul lung, pentru că știam că toți vor ataca la colțul scurt”, a spus Ilie Dumitrescu, în prezent analist sportiv pentru Digi Sport.

Tabela nu a arătat același scor și în meciul de la Galați, acolo unde un alt golgheter, Philip Otele, a restabilit egalitatea înainte de pauză în urma unei lovituri de colț. Atacantul nigerian a ajuns la 12 reușite pentru CFR în această ediție a Superligii.

În partea secundă, cele mai animate au fost minutele de final, când ambele formații au beneficiat de lovituri de la 11 metri.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Mai întâi, Bîrligea a obținut o lovitură de pedeapsă pentru ardeleni. În minutul 88, mijlocașul grec Panagiotis Tachtsidis i-a dus pentru prima dată pe oaspeți în avantaj, după ce a transformat din 11 metri.

CFR Cluj nu a ținut de rezultat, în minutul 90+6 fiind rândul gălățenilor să primească penalty din partea arbitrului Andrei Chivulete, după o intervenție imprudentă în careu a lui Muhar.

Italianul Juri Cisotti, un alt om important din lotul gazdelor, a stabilit scorul final, după ce l-a învins la rândul său pe Sava din lovitura de pedeapsă.

Ambele formații își păstrează locul în clasament în urma acestui rezultat: Oțelul acumulează 33 de puncte și este pe 11, în vreme ce ardelenii sunt pe poziția secundă, la 9 puncte în spatele liderului FCSB.