Live Blog Superliga: Univ Craiova încheie cu succes etapa cu numărul 27. Cum arată clasamentul

Live Blog Superliga
Live Blog SuperligaProfimedia
Flashscore vă prezintă principalele evenimente, declarații și imagini din cadrul etapei cu numărul 27 din Superliga României.

FCSB - FC Botoșani 3-2

Un meci spectaculos între două echipe aflate la capete opuse ale clasamentului, s-a încheiat cu victoria FCSB-ului cu 3-2 în fața celor de la FC Botoșani.

Florinel Coman a deschis scorul pentru gazde, dar FCSB a rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Antwi. FC Botoșani a egalat în debutul reprizei secunde, prin Margiotta, dar Dawa și Coman au readus FCSB în avantaj după eliminarea lui Kaprof.

Olaru a văzut roșu direct după o intrare dură asupra unui adversar, iar Ofosu a redus din handicap pe final, dar fără ca oaspeții să obțină vreun punct pe Arena Națională.

Min 94 - Ofosu reduce din handicap și aruncă finalul de meci în aer.

Min 86 - Darius Olaru este eliminat după o intrare criminală al un adversar.

Min 76 - Florinel Coman face ”dubla” și închide partida cu FC Botoșani.

Min 71 - Dawa marchează din centrarea lui Alex Băluță

Min 56 - Kaprof a văzut cel de-al doilea cartonaș galben pentru un fault în preajma propriului careu.

Min 47 - Margiotta egalează după o bâlbâială de proporții în defensiva FCSB-ului. Inițial, golul a fost anulat pentru offside, dar reluările au arătat că reușita este validă. Italianul a înscris la două minute după debutul în Liga 1.

Min 18 - Antwi este eliminat după o intrare dură. Inițial, arbitrul a arătat doar cartonaș galben, dar după consultarea VAR a revenit și a scos cartonașul roșu.

Min 6 - Florinel Coman a deschis scorul pe Arena Națională

Sepsi Sf. Gheorghe - U Cluj 0-0

Sepsi și ”U” Cluj au terminat le egalitate, 0-0, duelul lor din etapa a 27-a a Superligii, rezultat care nu le ajută foarte mult în lupta pentru play-off.

Covăsnenii rămân la trei puncte și patru locuri de zona play-off, ocupând în prezent locul 10 (34p). ”U” Cluj stă doar puțin mai bine. Este pe locul 9, cu 35 de puncte.

Sepsi și ”U” Cluj se înfruntă de la ora 14:00 în etapa a 27-a din SuperLigă. Ambele formații nu au mai înregistrat un succes în campionat de patru runde, dar speră în continuare să ocupe un loc de play-off la finalul sezonului.

H2H
H2HFlashscore

FCSB - FC Botoșani

Roș-albaștrii se pot distanța la 10 puncte de urmăritoarele Rapid și CFR Cluj dacă înving duminică în partida cu ”lanterna roșie” FC Botoșani, de la ora 20:00.

Pare o partidă la îndemâna FCSB, dar Botoșani a furnizat recent o surpriză în SuperLigă după ce a învins pe CFR Cluj cu 1-0.

24 Februarie

Poli Iași - Rapid București 3-1

Poli Iași a obținut o victorie uriașă în meciul cu Rapid București, reușind să se impună cu 3-1 pe teren propriu.

Giuleștenii au deschis scorul prin Krasniqi, dar o gafă uriașă a lui Săpunaru i-a permis lui Bettaieb să restabilească egalitatea.

Ieșenii au dat lovitura pe final, când Roman și Harrison au marcat golurile unei victorii extrem de prețioase pentru formația din Copou.

Rapid irosește astfel posibilitatea de a se apropia la patru puncte de FCSB. Giuleștenii sunt acum pe locul 3, cu 48 de puncte, în timp ce Poli Iași este pe 13, cu 30 de puncte.

Farul Constanța - Oțelul Galați 1-1

Farul Constanța a pierdut două puncte prețioase pe teren propriu în meciul cu Oțelul Galați. Campioana en-titre a beneficiat de un penalty discutabil în minutul 31, VAR-ul intervenind după o intervenție a lui Miguel Silva asupra lui Ronaldo Deaconu.

Budescu și-a asumat responsabilitatea execuției și a înscris cu un șut în dreapta portarului.

Oțelul nu a dat semne că ar putea obține ceva din deplasarea cu Farul, însă o execuție de generic a lui Frederic Maciel a adus un punct ce părea imposibil de obținut de oaspeți. Portughezul a dat impresia că vrea să centreze, însă mingea sa lobată l-a depășit pe Buzbuchi și s-a oprit în poarta ”marinarilor”.

Remiza o ține pe Farul la 14 puncte (41p) de liderul FCSB, care are și un meci mai puțin disputat, în timp ce Oțelul, cu cele 32 de puncte ale sale ocupă locul 11.

UTA - Petrolul Ploiești 1-0

UTA Arad s-a impus cu 1-0 în fața celor de la Petrolul Ploiești, într-un meci vital în lupta pentru play-off. Golul lui Marcelo Freitas din prelungirile primei reprize (45+1) i-a dus pe arădeni pe locul 7 în Liga 1, la egalitate de puncte (37) cu ocupanta poziției a șasea, FC Hermannstadt.

Petrolul a căzut pe locul 8, cu 35 de puncte.

UTA - Petrolul
UTA - PetrolulFlashscore

Farul Constanța - Oțelul Galați

De la ora 17:00, echipa lui Gică Hagi, care își revine după un start de sezon slab, vrea să rămână în partea superioară al clasamentului cu încă o victorie.

Pe de altă parte, elevii lui Dorinel Munteanu și-ar dori doar să stea cât mai departe de nisipurile mișcătoare din subsol.

H2H

Poli Iași - Rapid București

Alb-vișinii se pot apropia provizoriu la 4 puncte de FCSB, liderul clasamentului.

Meciuri recente
Meciuri recenteFlashscore

CFR Cluj - Dinamo București 4-0

CFR Cluj s-a impus cu 4-0 în partida cu Dinamo de pe teren propriu, din etapa a 27-a din Liga 1.

După acest succes, CFR s-a apropiat temporar la șapte puncte (48p) de FCSB în fruntea Ligii 1, roș-albaștrii urmând să evolueze duminică cu FC Botoșani.

De partea cealaltă, înfrângerea usturătoare o menține pe Dinamo pe locul 15, penultimul, cu 22 de puncte.

FC Hermannstadt - FC U Craiova 1-0

FC Hermannstadt s-a impus cu 1-0 în fața celor de la FC U Craiova, ptrintr-un gol marcat de Fonseca în minutul 88. După acest succes, sibienii au urcat în zona play-off (37p), ocupând în prezent locul 6.

FC U Craiova a rămas pe 12 cu 30 de puncte.

Hemannstadt și FCU Craiova luptă pentru un loc de play-off la finalul sezonului regulat din SuperLiga.

Dacă sibienii se află la doar un punct în prezent de locul șase, oltenii se află la o distanță de cinci puncte de ultima poziție din play-off.

În turul sezonului, meciul dintre cele două formații s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.