Cu ceva emoții, Universitatea Craiova obține în ultimele minute victoria cu FC Voluntari

În partida care a închis etapa cu numărul 27, Universitatea Craiova a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 2-1Facebook / Universitatea Craiova
În partida care a închis etapa cu numărul 27, Universitatea Craiova a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 2-1.

Univ. Craiova - FC Voluntari 2-1

Nicolae Dică nu a cunoscut încă succesul alături de FC Voluntari, în contextul în ce pentru antrenorul piteștean a fost cel de-al patrulea meci pe banca tehnică a ilfovenilor.

De partea cealaltă, oltenii lui Ivaylo Petev au obținut in extremis cele 3 puncte, Universitatea Craiova venind după 2 rezultate consecutive de egalitate cu U Cluj și FC Botoșani, ambele 2-2.

Pe Stadionul Ion Oblemenco, Ștefan Baiaram a deschis scorul destul de repede cu o lovitură de cap în minutul 7, echipa din Bănie intrând cu avantaj la pauză.

La scurt timp după reluarea jocului, Robert Popescu a adus egalarea dintr-un penalty transformat în minutul 54. Pentru tânărul atacant în vârstă de 20 de ani a fost cea de-a doua reușită din acest sezon.

Gazdele nu au acceptat ideea unui nou rezultat de egalitate. Cu 6 minute înainte de finalul timpului regulamentar, hondurianul Maldonado a adus cele trei puncte Universității la niciun minut după ce fusese introdus în teren.

Au fost mari emoții pe final, când la ultima fază ilfovenii au cerut penalty la o intervenție a portarului Laurențiu Popescu. Dică a făcut o criză de nervi în momentul în care centralul Adrian Cojocaru a anulat lovitura de pedeapsă, în urma consultării cu asistenții din camera VAR.