LIVE Blog Superliga: Oțelul și Poli Iași încheie cu remiză sezonul regular. Clasamentul final

Live Blog Superliga
Live Blog SuperligaProfimedia
Flashscore îți prezintă principalele evenimente, declarații și imagini din cadrul etapei cu numărul 30 din Superliga României.

Oțelul Galați - Poli Iași 1-1

Centralul feminin Iuliana Demetrescu a dictat penalty pentru oaspeți în minutul 9, în urma unui henț comis în interiorul suprafeței de pedeapsă de unul dintre apărătorii gălățenilor. Alin Roman i-a dus pe ieșeni în avantaj.

Elevii lui Dorinel Munteanu au egalat în partea secundă, cu 20 de minute înainte de finalul timpului regulamentar, prin Cisotti, care a ajuns la cea de-a 7-a reușită pentru Oțelul în acest sezon.

Gălățenii termină așadar sezonul regulat pe locul 11, cu 34 de puncte, adversarii lor de luni seară fiind foarte aproape de ei, pe poziția a 12-a, cu o lungime mai puțin.

Clasament Superliga la finalul sezonului regulat
Clasament Superliga la finalul sezonului regulatFlashscore

FC U Craiova - Univ. Craiova 1-2

Universitatea Craiova a fost condusă cu 1-0 la pauză, dar a revenit în partea a doua și s-a impus cu 2-1 în derby-ul Băniei cu FC U Craiova.

Echipele de start

Echipele de startFlashscore

Nicolo Napoli revine pe banca tehnică a formației patronate de Adrian Mititelu și preia o echipă a FC U Craiova 1948 care a reușit o singură victorie în cele opt jocuri din acest an calendaristic, 2-1 cu Dinamo, în rest are o remiză şi şase înfrângeri.

Universitatea Craiova este neînvinsă în precedentele şase etape, interval în care a înregistrat trei succese şi trei rezultate de egalitate.

Cele mai recente rezultate directe
Cele mai recente rezultate directeFlashscore

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de cinci ori, de trei ori s-au impus oaspeţii din această rundă, un joc a fost câştigat de gazdele de astăzi, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

FCU 1948 este echipa cu cei mai puţini jucători utilizaţi în primele 29 de etape, doar 26, dintre care 13 au marcat cel puţin un gol.

Universitatea Craiova s-a bazat pe 31 de fotbalişti, Alexandru Creţu fiind singurul care a bifat minute în fiecare meci.

Rapid - FCSB 4-0

Clasamentul Ligii 1
Clasamentul Ligii 1Flashscore

Min 90+3 - Punct final în derby-ul Rapid-FCSB. Spectacol total făcut de giuleșteni. Roș-albaștrii, inexistenți.

Min 83 - GOOOOL RAPID! Rapid o umilește pe FCSB. Rrahmani face ”dubla” cu un șut excelent de la marginea careului FCSB-ist.

Min 74 - GOOOOL RAPID! Giuleștenii fac spectacol. Luis Felipe a pierdut o minge la marginea careului advers, iar Rrahmani a dat o pasă excelentă de câteva zeci de metri. Krasniqi a preluat perfect cu capul, a pătruns în careu și a șutat imparabil la colțul scurt și cu largul concurs al lui Târnovanu.

Min 61 - Atacuri în valuri ale Rapidului. Târnovanu are o intervenție excelentă la șutul lui Krasniqi din zece metri.

Min 58 - Ocazie imensă pentru Rapid. Hasani șutează puternic din interiorul careului, dar mingea trece puțin pe lângă poartă

Min 53 - GOOOL RAPID! Legiunea kosovară își face datoria. Krasniqi dă o pasă în fața porții, iar Rrahmani ridică elegant mingea peste Târnovanu.

Min 52 - Partida este întreruptă din cauza torțelor aruncate de giuleșteni în teren.

Min 50 - Alex Băluță reușește să înscrie în poarta lui Aioani, dar jucătorul FCSB-ului a fost în offside și golul a fost anulat corect

Min 46 - FCSB a avut lovitura de start în partea a doua

Statistica primei reprize
Statistica primei reprizeOpta by Stats Perform

Min 45+4 - Ovidiu Hațegan fluieră finalul primei reprize. A fost o primă parte tensionată, cu puține ocazii de poartă, în care o fază fixă a făcut diferența, iar Iacob este până acum ”omul meciului”.

Min 45 - De la margine se arată patru minute de prelungire

Min 44 - De la agonie la extaz pentru fanii FCSB. Centrarea lui Florinel Coman din fază fixă îl găsește pe Radunovici în careu, iar acesta cade în momentul șutului. Hațegan indică punctul cu var, dar imediat își schimbă decizia după semnalizarea tușierului: Offside!

Min 34 - GOOOOL RAPID! Lovitura liberă executată de Papeau este reluată cu capul în poartă de Iacob, care are patru goluri marcate în carieră împotriva lui FCSB!

Min 30 - Ovidiu Hațegan decide că nu se impune acordarea unei lovituri de pedeapsă.

Min 27 - Alb-vișinii recuperează o minge în jumătatea adversă, Rrahmani pătrunde în careu, dar își închide unghiul și șutul său e blocat de Dawa. În timpul intervenției, însă, fundașul îl lovește pe kosovar și Hațegan e chemat de VAR pentru a vedea reluările.

Min 25 - Florinel Coman se află la capătul unei centrări în mijlocul careului giuleștean, dar lovitura sa de cap trece fără emoții pe lângă poartă.

Min 22 - Bădescu primește o pasă bună în interiorul careului, dar șutul său trece mult pe lângă poartă.

Min 20 - Florinel Coman centrează din lovitură liberă, dar defensiva giuleșteană respinge în corner.

Min 15 - Primul șut pe spațiul porții a fost reușit de Olaru, însă Aioani a fost la post și a reținut fără probleme.

Min 13 - Șut năprasnic al lui Krasniqi de la marginea careului. Mingea este deviată de un fundaș în corner.

Min 12 - Adrian Șut pătrunde în careu și cade. Arbitrul îi acordă cartonașul galben pentru simulare.

Min 7 - Multe greșeli și de o parte și de alta. Jucătorii sunt probabil afectați de fumul fumigenelor aprinse în interiorul stadionului.

Min 4 - Intrare dură asupra lui Papeau. Lixandru scapă fără cartonaș galben.

Min 1 - Rapid a avut lovitura de începere

Rapid: Aioani - Braun, Săpunaru, Iacob, Bădescu - Hromada, Hasani, Oaidă - Krasniqi, Rrahmani, Papeau

FCSB: Târnovanu - V. Crețu, Dawa, Ov. Popescu, Radunovic - Olaru, Ad. Șut, Lixandru - Oct. Popescu, Al. Băluță, Fl. Coman

Preview

Runda a 30-a programează unul dintre cele mai importante derby-uri din fotbalul românesc, duelul dintre Rapid şi FCSB, singurele echipe care s-au confruntat în cinci competiţii majore diferite: SuperLiga, Cupa României, Supercupa, Cupa Ligii şi cupele europene.

Ultima victorie reuşită de roş-albaştri din posutra de formaţie vizitatoare s-a consemnat pe 26 iulie 2014, Rapid - FCSB 1-3.

De la revenirea giuleştenilor pe prima scenă în 2021, acestea s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de şapte ori, de cinci ori s-a impus Rapid, celelalte două jocuri fiind câştigate de FCSB.

Cea mai recentă confruntare din SuperLiga României a avut loc pe 5 noiembrie 2023, FCSB - Rapid 1-2, goluri marcate de Joyskim Dawa, respectiv Jayson Papeau şi Paul Iacob.

8 martie

Sepsi Sf. Gheorghe și Farul Constanța sunt ultimele două echipe calificate în play-off-ul Ligii 1. Ultima etapă a sezonului regulat a programat cinci meciuri de la aceeași oră, cu cinci echipe care păstrau șanse matematice de a prinde locurile 5-6.

Am avut parte, însă, de fotbal cu goluri puține, marcat de incidentele violente de dinaintea partidei Dinamo - UTA Arad, care au dus la amânarea startului rundei cu peste 10 minute. Ultrașii dinamoviști s-au încăierat pe gazon cu fanii arădeni, oaspeții fiind se pare susținuți și de câțiva suporteri ai celor de la CSA Steaua.

Clasament Etapa 30
Clasament Etapa 30Flashscore

CFR Cluj - FC Hermannstadt 1-0

În minutul 50, mijlocașul Carlo Muhar le-a dat mari emoții sibienilor. Croatul a înscris în poarta lui Căbuz, însă reușita a fost anulată de VAR, asistenții stabilind că balonul a ieșit în prealabil în out înainte să ajungă în plasă, la centrarea din corner expediată de Ciprian Deac.

Tot în actul secund, Neguț nu a putut profita de o eroare comisă în defensiva gazdelor și a trecut razant pe lângă gol.

Victoria ardelenilor a venit în prelungiri și a fost adusă de Otele, nigerianul finalizând cu succes după o fază pe cont propriu.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Dinamo - UTA Arad 1-0

Au fost incidente în zona stadionului Arcul de Triumf, înainte de Dinamo - UTA. Jandarmii au intervenit cu forța și au folosit gaze lacrimogene, după ce ultrașii echipei UTA au aruncat cu petarde și au intrat în conflict cu forțele de ordine.

Timp de minute bune, accesul în stadion a fost blocat de jandarmi, motiv pentru care fluierul de start a întârziat în toate cele 5 partide.

Pe terenul de joc, dinamoviștii au intrat în avantaj din minutul 20. După ce au creat în mai multe rânduri pericol la poarta arădenilor, portughezul Goncalo Gregorio a reușit în cele din urmă să îl învingă pe portarul Iacob.

A fost cel de-al 8-lea succes pentru câini în acest sezon, trupa lui Kopic reușind să iasă de pe locurile direct retrogradabile, ultimele două poziții fiind ocupate de Voluntari și Botoșani.

Statistici

Petrolul Ploiești - Sepsi Sf. Gheorghe 1-2

Florin Ștefan este jucătorul care a spart gheața în primul sfert de oră din toate cele 5 partide care se dispută simultan. Mijlocașul a înscris pentru covăsneni în minutul 14.

Kosovarul Albin Berisha a adus egalarea pentru ploieșteni în minutul 87, semnând cea de-a doua sa reușită în Superliga României.

Bucuria gazdelor nu a durat prea mult, întrucât Gabriel Debeljuh a înscris golul care o duce pe Sepsi în play-off, trimițându-i totodată pe U Cluj în play-out.

Statistici

FC Voluntari - "U" Cluj 0-0

Ambele formații și-au creat ocazii de a înscrie, însă niciuna nu a reușit să și fructifice. Ardelenii lui Ioan Ovidiu Sabău au primit o mână de ajutor din partea Petrolului, ploieștenii reușind să o egaleze pe Sepsi în minutele de final.

Norocul nu a fost însă de partea Șepcilor Roșii, întrucât Sepsi a reușit în prelungiri să obțină cele trei puncte la Ploiești.

Statistici

FC Botoșani - Farul Constanța 0-0

Rivaldinho a fost aproape să își treacă în cont cea de-a șasea reușită din acest sezon al Superligii. Imediat după startul reprizei secunde, atacantul brazilian a înscris, însă VAR-ul a anulat golul pe motiv că balonul a ieșit din suprafața permisă de joc înainte să ajungă în poarta lui Ducan.

Cu un sfert de oră înainte de finalul timpului regulamentar, Grigoryan a fost eliminat și i-a lăsat pe marinari în 10 oameni.

Elevii lui Hagi au reușit să păstreze rezultatul de egalitate. Farul este ultima echipă care obține calificarea în play-off.

Statistici

Ultima rundă a sezonului regular al SuperLigii va desemna echipele care vor termina pe locurile cinci și șase și se vor califica în play-off.

Cinci formații au șanse matematice: Farul, Universitatea Cluj, Sepsi, Hermannstadt și UTA.

Campioana en-titre Farul Constanța și Universitatea Cluj pornesc cu prima șansă. Tot ce trebuie să facă este să își câștige meciurile.

Celelalte trei echipe vor depinde de jocul rezultatelor chiar dacă vor triumfa.

Toate partidele încep de la ora 20:00.