Lazio câștigă ”derby della Capitale”. Ibanez greșește grav, Felipe Anderson decisiv

Felipe Anderson a marcat golul victoriei după o greșeală flagrantă a lui Ibanez
Felipe Anderson a marcat golul victoriei după o greșeală flagrantă a lui IbanezProfimedia
Lazio a învins duminică pe AS Roma cu 1-0 în derby della Capitale, cu un gol marcat în prima repriză de mijlocașul Felipe Anderson, și a urcat pe locul trei în clasamentul Serie A.

Atacantul lui Lazio, Pedro, a profitat de o greșeală a fundașului Romei, Roger Ibanez, care a pierdut controlul mingii în propria suprafață de pedeapsă. Spaniolul i-a pasat scurt lui Anderson, care a deschis scorul în minutul 29 cu un șut imposibil de parat de către Rui Patricio.

Roma ar fi putut egala patru minute mai târziu, când lovitura superbă a lui Nicolo Zaniolo a trecut peste portarul neajutorat al lui Lazio, Ivan Provedel, dar a lovit bara transversală.

Portarul Rui Patricio a salvat Roma de la primirea celui de-al doilea gol în minutul 72, când același Anderson a șutat de la marginea careului, dar internaționalul portughez a reușit să respingă in extremis.

Tensiunea a crescut pe măsură ce partida se apropia de final, cele două echipe fiind implicate într-o busculadă provocată de românul Ștefan Radu.

Fundașul, care a fost rezervă în acest meci, a întârziat repunerea balonului de la margine și a fost culcat la pământ de un adversar care încerca să recupereze mingea. Radu a fost sancționat cu cartonaș galben de către arbitru.

"Cel mai important lucru pentru noi a fost să ne facem suporterii fericiți. Acesta a fost obiectivul de astăzi", a declarat tehnicianul lui Lazio, Maurizio Sarri, într-o intervenție pentru Dazn la finalul derby-ului.

”Obiectivul a fost să îi atacăm pe extreme. Meciul nu a fost de calitate tehnică, ci de mare efort fizic, frumos de urmărit oricum. Prestația celor doi fundași centrali a fost excelentă, având în vedere numeroasele mingi înalte”, a adăugat el.

De partea cealaltă, Jose Mourinho a fost întrebat dacă echipei sale i-a lipsit luciditatea.

”Da, prea multă emoție și prea puțină conștientizare a obiectivului, a organizării jocului. Nu este ușor să evoluezi împotriva unei echipe care joacă atât de jos, care a gestionat foarte inteligent timpul și ritmul de joc”.

”Ne-a lipsit acea sclipire în joc pe care o aduc jucătorii speciali. Fără Dybala și Pellegrini, într-un meci în care trebuie să marcăm și avem nevoie de luciditate, nu este ușor", a adăugat Mourinho.

Lazio a urcat pe locul al treilea în Serie A, cu 27 de puncte, la egalitate cu Atalanta, care ocupă locul al patrulea, și la două în spatele celei de-a doua clasate, AC Milan. Roma se află pe locul cinci, cu 25 de puncte.

Echipa lui Jose Mourinho se deplasează miercuri la Sassuolo, în timp ce Lazio primește joi pe Monza.