AS Roma câștigă la Verona și urcă pe loc de Champions League înaintea marelui derby cu LazioProfimedia
Echipa AS Roma, antrenată de portughezul Jose Mourinho, a învins în deplasare, cu scorul de 3-1, formația Hellas Verona, luni seară, într-un meci din etapa a 12-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Verona a deschis scorul în minutul 26, prin Pawel Dawidowicz, însă oaspeții au restabilit egalitatea în prelungirile primei reprize, prin Nicolo Zaniolo (45+2).

Roma a preluat conducerea pe tabela de marcaj în minutul 88, grație reușitei lui Cristian Volpato, rezultatul final fiind stabilit de Stephan El Sharawy (90+2).

În urma acestui succes, AS Roma a urcat pe poziția a patra a clasamentului din Serie A, depășind-o cu un punct pe rivala Lazio, pe care o va înfrunta duminică în 'Derby della Capitale',

Tot luni, Bologna s-a impus cu 2-1 p terenul nou promovatei Monza, echipa lui Silvio Berlusconi, prin golurile marcate de Lewis Ferguson (60) și Riccardo Orsolini (73), după ce gazdele au deschis scorul în urma unui penalty transformat de Andrea Petagna (57).