Jorge Martin a câștigat cursa de sprint din Indonezia și este noul lider al Campionatului Mondial

Martin a preluat conducerea în clasamentul general al Campionatului Mondial la clasa reginăAFP
Spaniolul Jorge Martin (Ducati-Pramac) a câștigat cursa de sprint din cadrul Marelui Premiu al Indoneziei la MotoGP, disputată sâmbătă pe circuitul de la Mandalika.

În urma acestui succes, Martin a preluat conducerea în clasamentul general al Campionatului Mondial la clasa regină a motociclismului viteză.

Pilotul iberic a parcurs cele 13 tururi de pistă ale cursei de sprint în 19 min 49 sec 711/1000, devansându-l cu 1,131 sec pe italianul Luca Martini (Ducati-VR46), ocupantul locului secund.

Pe poziția a treia, la 2,081 sec, s-a clasat un alt italian, Marco Bezzecchi (Ducati-VR46), care a urcat pe podium la doar o săptămână după operația la care a fost supus pentru o fractură de claviculă.

Aceasta este a patra cursă consecutivă de sprint câștigată de Jorge Martin, care a acumulat 328 de puncte de la debutul sezonului. El l-a depășit cu 7 puncte pe italianul Francesco Bagnaia (Ducati), fostul lider al Campionatului Mondial, clasat pe locul 8 în sprintul de sâmbătă.

Bagnaia va încerca să revină în fruntea ierarhiei generale din MotoGP cu ocazia Marelui Premiu al Indoneziei, programat duminică.