Irina Begu s-a calificat cu emoții în turul secund la Australian Open

Irina Begu a învins-o în trei seturi pe americanca Elizabeth Mandlik
Irina Begu a învins-o în trei seturi pe americanca Elizabeth MandlikAFP
Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat în runda a doua a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o, miercuri, pe americanca Elizabeth Mandlik, cu 3-6, 7-6 (1), 6-2, într-un meci desfășurat la Melbourne.

Begu (32 ani, 30 WTA), cap de serie numărul 27, a obținut o victorie cu emoții, după mai bine de două ore și jumătate de joc. Meciul cu Mandlik (21 ani, 129 WTA) trebuia să aibă loc marți, dar a fost reprogramat pentru miercuri din cauza ploii.

Românca a început bine meciul și a condus cu 2-0, dar și-a pierdut serviciul de trei ori în primul set, cedând cu 3-6 în fața unei jucătoare care a intrat pe tabloul principal ca ”lucky loser”.

Begu a trecut prin mari emoții în setul secund în care a fost condusă cu 5-3, dar a reușit egalarea, 5-5, iar apoi s-a impus clar în tiebreak (7-1). Irina Begu a dominat setul decisiv, pe care l-a câștigat cu 6-2.

Begu a încheiat partida cu 4 ași și 9 duble greșeli, în timp ce Mandlik a avut un as și 5 duble greșeli. Americanca a avut mai multe mingi direct câștigătoare, 29-23, dar a făcut și mai multe erori neforțate, 63-47.

Irina Begu și-a asigurat un cec de 158.850 de dolari australieni și 45 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe germanca Laura Siegemund, care a dispus de italianca Lucia Bronzetti cu 2-6, 6-4, 6-3.

Begu are o singură victorie în patru meciuri directe cu Siegemund (34 ani, 148 WTA), obținută la prima lor confruntare, în 2015, la Charleston, cu 6-2, 7-6 (5).

Mai multe statistici din partida Irina Begu - Elizabeth Mandlik pe platforma Flashscore!