Dinamo a smuls egalul cu Veszprem, în Liga Campionilor la handbal masculin

Dinamo a smuls egalul cu Veszprem, în Liga Campionilor la handbal masculinCS Dinamo București
CS Dinamo București a obținut egalul cu formația maghiară Telekom Veszprem, 31-31 (13-16), joi seara, în Sala Polivalentă din Capitală, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal masculin.

Dinamo a ajuns la cinci meciuri consecutive fără înfrângere, trei victorii și două egaluri, făcând un pas mare spre play-off.

Prima repriză a fost echilibrată în cea mai mare parte a sa, dar Veszprem a reușit să se desprindă la 12-9 (min. 22), a condus și la cinci goluri, 16-11 (29), dar la pauză a avut avans de doar trei goluri, 16-13.

Campioana României a avut un debut de repriză secundă excelent și a întors scorul, conducând cu 18-16, după o serie de șapte goluri consecutive începută în finalul primei părți.

Maghiarii au reușit să revină din nou la conducere și a avut 22-20 (43), apoi scorul a fost 26-24 pentru oaspeți (48). Dinamo a reușit egalarea, 26-26, dar a Veszprem a continuat să aibă inițiativa și a condus ultima oară în min. 59, 31-30. Shebib a egalat, 31-31, iar portarul Khalifa Ghedbane a apărat ultimul șut, tras de Petar Nenadic, în ultimele secunde ale meciului.

Dinamo București - Telekom Veszprem 31-31

Golurile lui Dinamo au fost înscrise de Andrii Akimenko 7, Ali Zein 6, Lazar Kukic 5, Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 4, Valentin Ghionea 3, Eduardo Gurbindo Martinez 3, Ante Kuduz 2, Stanislav Kasparek 1.

Alexandru Bucătaru a apărat 7 șuturi (29,17%), iar Khalifa Ghedbane a parat 2.

Pentru Vezprem au marcat Nikita Vailupov 7 goluri, Petar Nenadic 7, Yehia Mohammed Yehia Elderaa 4, Bjarki Mar Elisson 4, Andreas Nilsson 3, Manuel Strlek 3, Rasmus Lauge Schmidt 2, Patrik Ligetvari 1, Kentin Mahe 1.

Rodrigo Corrales Rodal a parat 12 aruncări (32,43%), iar Vladimir Cupara a apărat 3.

Meciul a fost arbitrat de spaniolii Andreu Marin și Ignacio Garcia Serradilla, iar delegat EHF a fost nord-macedoneanul Dragan Nacevski.

În alte meciuri, jucate miercuri, GOG Gudme a trecut de FC Porto cu 34-33, iar Paris Saint-Germain Handball a pierdut acasă cu SC Magdeburg, 33-37. Tot joi va avea loc și partida Orlen Wisla Plock - PPD Zagreb.

Competiția se va întrerupe, urmând să se reia pe 8 februarie, când Dinamo va juca în deplasare cu FC Porto.