Dinamo a terminat la egalitate cu PPD Zagreb în Liga Campionilor la handbal

Dinamo a terminat la egalitate cu PPD Zagreb în Liga Campionilor la handbalProfimedia
CS Dinamo București a terminat la egalitate cu echipa croată PPD Zagreb, 27-27 (14-13), joi seara, în Sala Polivalentă din Capitală, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal masculin.

Campioana României a scăpat victoria printre degete la capătul unui meci echilibrat, cu multe ratări.

În prima repriză, Dinamo a condus cu 4-2 și 5-3, apoi croații au avut avantaj (6-5, 7-5), dar la pauză echipa antrenată de Xavi Pascual avea un avans minim pe tabelă, 14-13, după ce fusese 13-11 și 14-12.

PPD Zagreb a avut momente mai bune în repriza secundă, conducând și la patru goluri, 19-15 (min. 41). Dinamo a reușit să revină și a egalat în min. 55, 25-25, apoi a condus cu 26-25 și 27-26, dar oaspeții au egalat și Dinamo a irosit ultimul atac.

Dinamoviștii au transformat în acest meci doar o singură aruncare de la 7 metri din cele patru de care au beneficiat.

Pentru Dinamo cei mai buni marcatori au fost Andrii Akimenko 6 goluri, Nicușor Negru și Ali Zein câte 5 reușite.

Portarul Saeid Heidarirad a avut nu mai puțin de 17 intervenții (40,48%).

Dinamo e neînvinsă de patru etape în Liga Campionilor (trei victorii și un egal), serie începută chiar la Zagreb, unde s-a impus cu 29-28 în fața celor de la PPD.

Miercuri, Paris Saint-Germain Handball a învins-o în deplasare pe FC Porto cu 35-33, iar SC Magdeburg a dispus de GOG Gudme cu 36-34. În alt meci jucat joi, Telekom Veszprem a întrecut-o pe Orlen Wisla Plock cu 32-22.

Dinamo va juca următorul meci pe 15 decembrie, acasă, cu Telekom Veszprem.