CSM București, campioana României la handbal feminin

CSM București a învins Dunărea Brăila și a devenit campioana României
CSM București a învins Dunărea Brăila și a devenit campioana RomânieiProfimedia
CSM București s-a impus cu 29-24 în fața Dunării Brăila într-o partidă din etapa a 23-a a Ligii Florilor, devenind astfel campioana României la handbal feminin pentru a șasea oară în istorie.

Cristina Neagu și compania rămân neînvinse în Liga Națională de handbal feminin, cu 21 de victorii. Din punct de vedere matematic, CSM București a devenit campioana României.

Meciul a fost decis aproape de la pauză, când CSM București înregistra un avantaj de cinci goluri, scor 15-10.

În cea de-a doua repriză, scorul a fost egal, 14-14, per total CSM București impunându-se cu 29-24, păstrând diferența de cinci goluri de la pauză și reușind astfel să câștige cel de-al șaselea său titlu de campioană.

Chiar dacă, teroetic, Rapid o mai poate egala la puncte pe CSM, criteriul de departajare este cel al meciurilor directe, formația pregătită de Adrian Vasile reușind să câștige cu 27-26 în retur, după o remiză, 31-31, în prima partidă a sezonului.