S-au stabilit semifinalele Ligii Campionilor la handbal feminin

Vipers Kristiansand s-a calificat în semifinale după ce a învins-o pe Rapid București
Profimedia
Vipers Kristiansand o va înfrunta pe Gyori Audi ETO KC în semifinalele Ligii Campionilor la handbal feminin, în data de 3 iunie, potrivit tragerii la sorți efectuate marți seara, la Budapesta, în timp ce Team Esbjerg va întâlni în penultimul act cealaltă echipa maghiară calificată, FTC-Rail Cargo Hungaria.

Vipers și Gyor au jucat și finala de anul trecut, echipa norvegiană câștigând al doilea său trofeu din istoria competiției.

Vipers a trecut în sferturile de finală de CS Rapid București, cu o dublă victorie, 31-25 la București și 40-31 pe teren propriu.

Gyori Audi ETO KC, cvintuplă câștigătoare a competiției, și-a asigurat și ea prezența la turneul final după două victorii, 29-27 și 37-28, cu echipa daneză Odense Handbold.

FTC-Rail Cargo Hungaria, debutantă la turneul Final4, a obținut la limită biletul pentru finala de la Budapesta, după 26-32 și 33-26 cu Metz Handball în sferturi.

Team Esbjerg, semifinalistă anul trecut, a eliminat-o în sferturi pe CSM București, după 32-28 acasă și 33-31 la București.

Conform tragerii la sorți, nu este exclusă o finală integral maghiară, la Budapesta, pe 4 iunie.

Turneul Final4 de la Budapesta va fi găzduit, pe 3 și 4 iunie, de MVM Dome, care are o capacitate de 20.022 de locuri.