CSM București a ratat calificarea în Final Four-ul Ligii Campionilor

Esbjerg a câștigat ambele manșe cu CSM București
Esbjerg a câștigat ambele manșe cu CSM BucureștiProfimedia
CSM București a pierdut și manșa secundă cu formația daneză Esbjerg, 31-33, și a fost eliminată din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Româncele au fost învinse și în turul din Danemarca cu 32-28.

CSM București - Esbjerg 31-33

CSM a început foarte slab partida cu Esbjerg și a fost condusă încă din start la trei goluri diferență. A fost 0-3, 2-5 și 4-7 pentru daneze, dar noua campioană a României a început să recupereze în a doua jumătate a primei părți.

Bucureștencele, ajutate și de atmosfera extraordinară din tribune, au condus cu 18-16 la pauză și păreau că sunt pe drumul calificării.

Repriza a doua a fost, însă, una mult sub așteptări. Danezele au câștigat a doua parte cu 17-13 și meciul cu 33-31.

Omoregie a fost cea mai bună marcatoare a CSM-ului (8), urmată de Cristina Neagu (6) și de Siraba Dembele (6).

De la daneze s-a remarcat Kristine Breistøl cu șapte reușite.

România rămâne astfel fără ambele reprezentante în cea mai importantă competiție inter-cluburi, după ce sâmbătă Rapid a fost eliminată de puternica echipă norvegiană Kristiansand cu scorul general de 71-56.

În Final Four-ul competiției, pe lângă Esbjerg și Kristiansand, s-au mai calificat formațiile maghiare Gyor și Ferencvaros