Meci incendiar! Rapid se califică în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Giuleștencele le înving pe fetele din Slovenia
Giuleștencele le înving pe fetele din SloveniaFacebook Handbal Rapid București
Chiar dacă nu au avut o misiune deloc ușoară, deoarece în tur au pierdut cu scorul de 24-29 în capitala Sloveniei, giuleștencele au dat dovadă de determinare și au reușit să treacă mai departe în etapa următoare, învingând-o pe Krim Ljubljana. Pentru prima oară în istorie, România va avea două reprezentante în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin.

După 16 ani în afara Europei, Rapid reușește o mare performanță! Giuleștencele reușesc să se califice în sferturile de finală ale Ligii Campionilor! Au reușit o revenire spectaculoasă, după ce în tur au pierdut cu 24-29.

La pauză, fetele de la Rapid București recuperaseră deja patru goluri (12-8).

Campioana României a marcat golul care a decis calificarea cu 15 secunde înainte de fluierul final.

În min 59, pe atacul Rapidului, Estavana Polman a fost lovită în față de Liepoja, care a primit cartonaș roșu.

Sorina Grozav a transformat aruncarea de la 7 metri, iar formația slovenă a avut ultimul atac. Rapid s-a apărat foarte bine, iar Dmitrieva a ratat o pasă spre Radicevic în ultimele secunde, astfel că Rapid a obținut calificarea.

Pentru Rapid au înscris Estavana Polman 8 goluri, Sorina Grozav 6, Orlane Kanor 5, Jennifer Gutierrez Bermejo 4, Danila Jose Carlos Azenaide 2, Albertina Da Cruz Kassoma 2, Marta Lopez Herrero 1, Lorena Ostase 1, Alicia Fernandez Fraga 1.

Denisa Şandru a apărat 5 aruncări (23,81%), iar Ivana Kapitanovic a apărat 3 (27,27%).

În meciul următor, româncele o vor întâlni pe Vipers Kristiansand, campioana ultimelor două ediții din Liga Campionilor.

Turul se va disputa pe 29 aprilie, iar returul va fi pe 6 mai.

"Ne-am luptat exact cum trebuia. Sunt fericit că am meritat această victorie! Am avut drumuri complicate, la Zalău, în săptămână premergătoare, acum am avut o săptămână plină în care ne-am putut pregăti.

Jucătoarele au luptat şi asta mi-am dorit. Sunt mândru de ele. Sunt fericit. Ne vom hrăni din această energie! Avem meci în Liga națională şi ne concentrăm pe ea", a declarat antrenorul Rapidului, Kim Rasmussen, după meci.

Vezi mai multe statistici pe platforma Flashscore!