CSM Bucureşti s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor

CSM Bucureşti s-a calificat în sferturile Ligii CampionilorProfimedia
CSM Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a învins echipa slovenă Krim Mercator Ljubljana, cu scorul de 30-24 (14-13), duminică, în Sala Polivalentă din Capitală, în manşa secundă a play-off-ului.

Campioana României se impusese cu acelaşi scor şi în prima manşă, 30-24.

”Tigroaicele” au condus cu 5-3 şi 8-5, dar Krim s-a ținut aproape şi a încheiat prima repriză cu un pasiv de un gol, 14-13 pentru CSMB.

CSM s-a desprins la patru goluri după pauză, 18-14, dar Krim a egalat din nou, 19-19 (min. 41). CSMB a avut o serie de patru goluri consecutive la 22-20, distanțându-se la 26-20, iar ecartul s-a menținut până la final.

Pentru CSM au înscris Cristina Neagu 7 goluri, Jennifer Maria Gutierrez Bermejo 6, Vilde Mortensen Ingstad 4, Laura Flippes 3, Grace Zaadi Deuna 2, Zeljka Nikolic 2, Elizabeth Omoregie 2, Monika Kobylinska 2, Emilie Hegh Arntzen 1 și Trine Jensen Oestergaard 1.

Laura Glauser a apărat 14 aruncări (40%), iar Marie Skurtveit Davidsen una.

CSM Bucureşti va juca în sferturi cu echipa franceză Metz Handball.