CSM Bucureşti a pierdut la Odense şi va evolua în play-off-ul Ligii Campionilor la handbal feminin

Cristina Neagu
Cristina NeaguProfimedia
CSM Bucureşti a fost învinsă în deplasare de formația daneză Odense Handbold, cu scorul de 29-25 (16-11), duminică, în ultimul său meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Odense Handbold - CSM Bucureşti 29-25

CSM Bucureşti avea nevoie de o victorie pentru a se califica direct în sferturi, dar nu a reuşit-o şi va evolua în play-off.

Meciul a fost echilibrat în primele sale zece minute, CSMB chiar a condus cu 3-1 şi 4-2, dar apoi gazdele au preluat controlul şi la pauză aveau un avans de cinci goluri, 16-11. Odense a dominat jocul şi în repriza secundă, iar ''tigroaicele'' s-au apropiat cel mai mult la două goluri, 18-20 şi 19-21, danezele câştigând cu 29-25.

Clasament
ClasamentFlashscore

Pentru CSMB au marcat Cristina Neagu 7 goluri, Laura Flippes 5, Elizabeth Omoregie 3, Alexandra Dindiligan 3, Trine Jensen Oestergaard 3, Grace Zaadi Deuna 2, Vilde Mortensen Ingstad 2.

Evelina Eriksson a avut 8 intervenții (38,10%), iar Laura Glauser a avut una (11,11%).

Golurile gazdelor au fost reuşite de Maren Nyland Aardahl 5, Andrea Ulrikka Aagot Hansen 5, Dione Housheer 5, Mie Enggrob Hoejlund 4, Bo van Wetering 3, Ragnhild Valle Dahl 2, Thale Rushfeldt Deila 2, Helena Elver Hagesoe 2, Malin Larsen Aune 1.

Portarul Althea Rebecca Reinhardt a avut 13 intervenții (36,11%).

În alte meciuri, sâmbătă, SG BBM Bietigheim a învins-o pe Buducnost BEMAX Podgorica cu 34-16, iar Gyori Audi ETO KC a remizat cu Brest Bretagne Handball, 32-32. Duminică are loc şi meciul IK Savehof - DVSC Schaeffler.