CSM Bucureşti a învins-o pe SG BBM Bietigheim și păstrează șanse de calificare direct în sferturi

Vilde Mortensen Ingstad
Vilde Mortensen IngstadProfimedia
CSM Bucureşti a învins echipa germană SG BBM Bietigheim, cu scorul de 31-28 (17-10), duminică, în Sala Dinamo din Capitală, în Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana României păstrează şanse de calificare direct în sferturile de finală după acest succes.

CSMB a dominat jocul, iar la pauză avea un avans de şapte goluri, 17-10. SG BBM Bietigheim a început partea secundă cu patru goluri consecutive, astfel că jocul a rămas destul de strâns. În cele din urmă, ”tigroaicele” s-au impus cu 31-28.

Pentru CSMB au marcat Cristina Neagu 6 goluri, Emilie Hegh Arntzen 5, Zeljka Nikolic 4, Grace Zaadi Deuna 3, Elizabeth Omoregie 3, Laura Flippes 3, Alexandra Dindiligan 3, Vilde Mortensen Ingstad 2, Trine Jensen Oe˜stergaard 1 și Monika Kobylinska 1.

Laura Glauser a avut 8 intervenții (28,57%), Evelina Eriksson a avut 4 (36,36%), iar Marie Skurtveit Davidsen una.

Sâmbătă, Odense Handbold a învins-o în deplasare pe Buducnost BEMAX Podgorica cu 33-17, DVSC Schaeffler a dispus de Gyori Audi ETO KC cu 29-28, iar duminică seara va avea loc meciul Brest Bretagne Handball - IK Savehof.

CSMB poate ocupa locul al doilea la final, cu victorie la Odense, pe 18 februarie. În tur, CSMB a învins cu 28-24.

Clasament

1. Gyori Audi ETO KC 22 puncte (13 jocuri)