La o secundă de finală. Handbalistele daneze, la pământ după ce au fost eliminate de Norvegia

Handbalistele daneze după ce au fost eliminate de Norvegia
Handbalistele daneze după ce au fost eliminate de NorvegiaProfimedia
Jesper Jensen, antrenorul Danemarcei, este distrus de deznodământul partidei din semifinalele Campionatului Mondial de handbal.

Danemarca a pierdut în fața Norvegiei după un meci dramatic, încheiat la egalitate în timpul regulamentar, 28-28.  Apoi au urmat prelungiri, iar Norvegia a câștigat în extra-timp cu 6-5.

Practic, naţionala condusă de Jesper Jensen a fost eliminată din semifinalele Mondialului  cu un gol marcat cu 0,2 secunde înainte de expirarea timpului.

Norvegia, campioana mondială en titre, a câştigat printr-un gol marcat Henny Reistad, care a fost de altfel cea mai bună marcatoare a norvegiencelor: încheiat meciul cu 15 goluri, marcând mai mult decât jumătate din reuşitele echipei sale.

Meci decis de ”cap sau pajură”

La finalul confruntării, tehnicianul Danemarcei, Jesper Jensen, s-a declarat extrem de afectat de înfrângere.

"Cred că am fost la fel de buni ca Norvegia. 70 de minute de handbal și totul s-a decis în ultima secundă. A fost ca o aruncare a monedei”.

”Este de neînţeles cum nu am reuşit să o blocăm pe Henny Reistad. Sunt destul de sigur că, dacă s-ar fi întâmplat la celălaltă poartă, Norvegia ne-ar fi închis. Asta primești când ai câștigat 21 de medalii în ultimii 23 de ani”.

Au ceva în plus la nivel de ADN, de experienţă, de încredere", a spus Jesper Jensen, citat de dr.dk.

În cealaltă semifinală, campioana olimpică Franţa a dispus de Suedia cu 37-28 (19-11) şi vizează al treilea său titlu mondial, după cele din 2003 şi 2017.

Tamara Horacek a fost cea mai bună marcatoare a Franţei, cu 9 goluri.

Urmărește pe Flashscore finala Franța - Norvegia!