Semifinală dramatică! Norvegia învinge Danemarca în ultima secundă a prelungirilor

Handbalistele daneze suferă o înfrângere incredibil de amară în semifinala Campionatului Mondial, după o prestație excelentăHenning Bagger/Ritzau Scanpix
După o prestație excelentă, echipa feminină de handbal a Danemarcei a avut o soartă dură când a pierdut semifinala Campionatului Mondial în fața Norvegiei cu 29-28 în prelungiri, după ce Henny Reistad de la Team Esbjerg a marcat în ultima secundă a meciului.

Semifinala Campionatului Mondial dintre Danemarca și Norvegia a fost extrem de agitată și dramatică așa cum a fost și de așteptat.

Cu toate acestea, publicul danez a sperat la un alt rezultat. Norvegia s-a impus cu 29-28 după prelungiri și va juca acum în finală împotriva Franței sau a Suediei. Danemarca va trebui să se mulțumească cu meciul pentru medalia de bronz.

Danezele au fost în avantaj timp de peste 57 de minute, până când norvegiencele au preluat conducerea pe final.

Kristina Jørgensen a dat dovadă de mult curaj și a egalat dintr-o lovitură de la 7 metri cu doar câteva secunde înainte de final, forțând astfel prelungirile.

Cele două reprize suplimentare au fost extrem de strânse, niciuna dintre echipe neavând niciodată un avantaj de două goluri. Tensiunea a fost amplificată de o problemă la cronometru în ultimul minut, iar atacul Danemarcei în căutarea egalării a fost oprit de mai multe ori.

Kristina Jørgensen a egalat dintr-o lovitură de pedeapsă, dar Henny Reistad a decis meciul în favoarea Norvegiei în ultima secundă.