Norvegia şi Franța vor juca finala Campionatului Mondial de handbal feminin

Laura Flippers de la CSM București marchează pentru Franța
Laura Flippers de la CSM București marchează pentru FranțaProfimedia
Selecționatele Norvegiei şi Franței s-au impus în semifinale și își vor disputa trofeul Campionatului Mondial din Danemarca, Norvegia şi Suedia, duminică.

Va fi pentru a cincea oară când cele două echipe se înfruntă în finala Campionatului Mondial.

Bilanțul acestor dueluri este de 3-1 pentru scandinave, care au devenit campioane în 1999, 2011 şi 2021, în timp ce Franța a cucerit titlul în 2017.

La rândul ei, Norvegia are patru titluri mondiale în palmares, unul fiind obținut în 2015, în fața Olandei.

Norvegia - Danemarca 29-28

În prima semifinală, Norvegia, campioana mondială en titre, a câştigat dramatic în fața Danemarcei, la Herning, cu 29-28, după prelungiri, printr-un gol marcat Henny Reistad în ultima secundă de ''over-time''.

Reistad a fost de altfel jucătoarea meciului, înscriind 15 goluri, mai mult decât jumătate din reuşitele echipei sale.

Henny Ella Reistad sărbătorește victoria cu Danemarca
Henny Ella Reistad sărbătorește victoria cu DanemarcaProfimedia

Cele două reprize au fost în oglindă: Danemarca a condus la la pauză cu 14-9, dar Norvegia a avut o repriză secundă remarcabilă, pe care a câștigat-o cu un scor simetric, 14-9: egalitate perfectă.

Danezele au trimis astfel meciul în prelungiri printr-un gol înscris de Kristina Jorgensen când mai erau patru secunde din timpul regulamentar.

În finalul prelungirilor, Danemarca egalase din nou prin Jorgensen (28-28), după ce jocul fusese întrerupt mai multe minute din cauza unei probleme de cronometru, situație ''rarisimă la acest nivel'', după cum notează AFP.

Franța vrea să facă ”tripla”

În cealaltă semifinală, campioana olimpică Franța a dispus de Suedia cu un scor confortabil, 37-28 (19-11) şi vizează al treilea său titlu mondial, după cele din 2003 şi 2017.

''Les Bleues'' au tranşat soarta meciului încă din prima repriză, încheiată cu un avantaj de opt goluri (19-11).

Tamara Horacek a fost cea mai bună marcatoare a Franței, cu 9 goluri.

Printre marcatoare s-au aflat și patru jucătoare care activează în ”Liga Florilor” din România:  Laura Flippes, Grace Zaadi Deuna și portarul Laura Glauser de la CSM Bucureşti și Orlane Kanor de la CS Rapid Bucureşti.

Tamara Horacek în acțiune pentru Franța
Tamara Horacek în acțiune pentru FranțaProfimedia

Germania şi Olanda vor juca pentru locurile 5-6, iar Cehia şi Muntenegru se vor înfrunta pentru pozițiile 7-8.

În primele meciuri din turneul 5-8, Germania a dispus de Cehia cu 32-26, iar Olanda a trecut de Muntenegru cu 28-25.