Gloria Bistrița defilează în European League. Handbalistele au câștigat grupa de calificare

Gloria Bistrița în acțiune
Gloria Bistrița în acțiuneHandbal • CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud/Facebook
CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud s-a impus în deplasarea cu MKS Lublin, scor 29-26, și a câștigat grupa C din European League la handbal feminin. Elevele lui Florentin Pera așteaptă să afle numele adversarei din sferturile de finală.

Handbalistele de la Gloria Bistrișa își asuguraseră calificarea în sferturile de finală încă din etapa trecută.

Româncele au confirmat victoria senzațională obținută săptămâna trecută la Nantes, împotriva unei echipe cu trei campioane mondiale în componență.

Acum, formația antrenată de Florentin Pera s-a impus fără emoții și în deplasarea din Polonia cu Lublin.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Kovarova 4 goluri, pentru Lublin, respectiv Laslo 9, Bazaliu 5, pentru Gloria Bistriţa.

Bistrițencele au câștigat grupa C din European League.

În faza sferturilor de finală vor juca împotriva ocupantei locului 2 din grupa D.

Acolo lupta se dă între norvegiencele de la Sola, maghiarele de la Mosonmagyarovar și ibericele de la Malaga.

În cealaltă partidă a etapei, HSG Bensheim – Neptunes Nantes, scor 37-30.

În primele meciuri din grupă, Gloria Bistriţa a obţinut rezultatele: 26-23 cu MKS Lublin, 35-27 cu HSG Bensheim, 19-19 şi 34-29 cu Neptunes Nantes.

După 5 etape, Gloria Bistriţa rămâne lider neînvins, cu 9 puncte, urmată de Neptunes Nantes, cu 5.

Clasament
ClasamentFlashscore

În ultimul meci din grupa C, formaţia antrenată de Florentin Pera va evolua pe teren propriu, cu HSG Bensheim, în 17 februarie.

Alte două formaţii româneşti joacă în grupele European League: Dunărea Brăila, în grupa B, respectiv CSM Târgu Jiu, în grupa D.

Ambele au disputat tururi preliminare, în timp ce Gloria Bistriţa a fost repartizată direct în faza grupelor.