Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a remizat cu Neptunes Nantes, în EHF European League

Egal cu Nantes
Egal cu NantesProfimedia
CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a terminat la egalitate cu echipa franceză Neptunes Nantes, 19-19 (11-9), sâmbătă seara, pe teren propriu, în Grupa C a competiției feminine de handbal EHF European League.

Gloria a dominat jocul în prima repriză şi a condus şi la cinci goluri, 10-5 sau 11-6, dar la pauză diferența a fost de doar două goluri, 11-9.

În partea secundă, echipa din Hexagon a avut avantaj în două rânduri, 12-11 şi 13-12, dar Gloria a fost mai aproape de victorie, după ce a condus cu 19-17 (min. 55). Echipa franceză a înscris ultimele două goluri ale partidei, ratând şi ultimul atac.

Pentru Gloria au înscris Bianca Bazaliu 5 goluri, Cristina Laslo 4, Gnonsiane Niombla 3, Nicoleta Dincă 2, Seynabou Mbengue Rodriguez 2, Tamires Morena De Araujo Frossard 1, Sonia Seraficeanu 1, Nina Bulatovic 1.

Portarul brazilian Renata Lais De Arruda a avut o prestație remarcabilă, cu 17 şuturi apărate (48,57%), iar Yuliya Dumanska a apărat singurul şut tras pe spațiul porții sale.

Golurile oaspetelor au fost reuşite de Tamara Horacek 5, Onacia Ondono 4, Carin Stromberg 3, Marine Dupuis 2, Orlane Ahanda 2, Mari Finstad Bergum 1, Marie Helene Sajka 1, Lena Grandveau 1.

Floriane Andre a avut 14 intervenții (42,42%).

Meciul a fost arbitrat de bosniacii Aleksandar Jovic şi Nedim Arnautovic, iar delegat EHF a fost sârboaica Zorica Masic.

În celălalt meci al grupei, echipa germană HSG Bensheim/Auerbach a dispus de formația poloneză MKS FunFloor Lublin cu 35-29.

Neptunes Nantes conduce în clasament, cu 5 puncte (+17), urmată de Gloria, 5 puncte (+11), HSG Bensheim/Auerbach, 2 puncte, MKS FunFloor Lublin, 0 puncte.

Gloria va juca următorul meci pe 4 februarie, în deplasare, cu Neptunes Nantes.