Victorie la limită pentru Dinamo în sferturile EHF European League

Dinamo a câștigat manșa tur din sferturile EHF European League
Dinamo a câștigat manșa tur din sferturile EHF European LeagueAgerpres
CS Dinamo Bucureşti a învins echipa daneză Skjern Handbold cu scorul de 28-27 (14-15), marți seara, pe teren propriu, în prima manşă a sferturilor de finală ale competiției masculine de handbal EHF European League.

CS Dinamo Bucureşti - Skjern Handbold 28-27

Dinamo a avut avantaj de trei goluri în prima repriză în mai multe rânduri (4-1, 7-4, 8-5), dar şi danezii au condus la două goluri, cu 14-12, la pauză oaspeții conducând cu 15-14.

Skjern a condus de mai multe ori la două goluri în partea secundă (17-15, 18-16, 19-17, 21-19, 22-20, 25-23). Finalul a fost mai bun pentru Dinamo, care a condus cu 28-26, câştigând la un singur gol, 28-27.

Pentru Dinamo au marcat Lazar Kukic 7 goluri, Stanislav Kasparek 5, Miklos Rosta 4, Ante Kuduz 4, Ali Zein 3, Andrii Akimenko 2, Călin Dedu 1, Alex Pascual Garcia 1, Javier Humet Gaminde 1.

Vladimir Cupara a avut 13 intervenții (33,33%).

Golurile oaspeților au fost reuşite de Joaquim Rebelo Vila Nova Nazare 6, Emil Siersbaek Bergholt 5, Viktor Siersbaek Bergholt 5, Noah Theo Anthony Gaudin 3, Rene Aas Jansen Rasmussen 3, Senjamin Buric 2, Lasse Reinhold Mikkelsen 1, Jakob Rasmussen 1, Mads Bjergfelt 1.

Christoffer Hoffmann Bonde a încheiat cu 14 intervenții (33,33%).

Meciul a fost arbitrat de germanii Ramesh şi Suresh Thiyagarajah, iar delegat EHF a fost slovenul Leopold Kalin.

Manşa secundă va avea loc pe 30 aprilie, la Skjern.

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea)