Victorie uriașă! CS Dinamo s-a calificat în sferturile EHF European League

CS Dinamo s-a calificat în sferturile EHF European League
CS Dinamo s-a calificat în sferturile EHF European LeagueProfimedia
CS Dinamo Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală ale competiției masculine de handbal EHF European League, după ce a învins în deplasare echipa daneză Bjerringbro-Silkeborg, cu scorul de 27-24 (16-8), marți seara, în manşa secundă a play-off-ului.

Campioana României câştigase şi la Bucureşti, cu scorul de 37-34.

Echipa antrenată de Xavi Pascual a făcut o primă repriză de excepție la Silkeborg, intrând la pauză cu un avans de opt goluri, 16-8, după ce ecartul maxim a fost de zece goluri (13-3, 14-4).

Danezii au reuşit să se apropie în partea secundă la două goluri, 21-23, 22-24, 23-25, dar calificarea nu a fost pusă sub semnul întrebării, Dinamo câştigând cu 27-24.

Pentru Dinamo au marcat Andrii Akimenko 7 goluri, Miklos Rosta 6, Javier Humet Gaminde 4, Alex Pascual Garcia 3, Lazar Kukic 3, Luka Cindric 2, Călin Dedu 1 și Alin Zein 1.

Vladimir Cupara a încheiat cu nu mai puțin de 22 de intervenții (47,83%).

În sferturi, Dinamo va înfrunta o altă formație daneză, pe Skjern Handbold, pe 23 aprilie la Bucureşti şi pe 30 aprilie în deplasare.