Dinamo, învinsă din nou de Sporting Lisabona în EHF European League

CS Dinamo Bucureşti a fost învinsă de echipa portugheză Sporting Lisabona, cu scorul de 31-27 Profimedia/ IMAGO
CS Dinamo Bucureşti a fost învinsă de echipa portugheză Sporting Lisabona, cu scorul de 31-27 (15-11), marți seara, în Şoseaua Ştefan cel Mare, în ultimul său meci din Grupa Principală IV a competiției masculine de handbal EHF European League.

Într-un meci care nu avea drept miză decât orgoliul, după ce Sporting a câştigat meciul important de la Lisabona, lusitanii au reuşit să se impună chiar mai clar decât pe teren propriu.

Dinamo București - Sporting 27-31

Oaspeții au început în forță, cu 5-0, şi au păstrat un avantaj confortabil, la pauză având 15-11. Sporting a condus şi la şase goluri în prima repriză (11-5) şi în partea secundă (27-21).

Ali Zein a fost cel mai bun marcator al lui Dinamo, cu 9 goluri. Nicuşor Negru a marcat 4 goluri, Luka Cindric 4, Miklos Rosta 3, Lazar Kukic 2, Daniel Stanciuc 2, Andrii Akimenko 2, Stanislav Kasparek 1.

Vladimir Cupara a apărat 7 aruncări (26,92%), iar Saeid Heidarirad a avut 4 intervenții (25%).

Pentru oaspeți au punctat Francisco Costa 6 goluri, Martim Costa 5, Orri Freyr Thorkelsson 5, Etienne Mocquais 5, Salvador Salvador 3, Jan Gurri Aregay 2, Mamadou Gassama Cissokho 2, Joao Gomes 2, Edney Silva Oliveira 1.

Leonel Carlos Maciel a încheiat cu 9 intervenții (32,14%), iar Andre Bergsholm Kristensen a avut 6 (50%).

Meciul a fost arbitrat de nord-macedonenii Dimitar Mitrevski şi Blagojce Todorovski, iar delegat EHF a fost croatul Vladimir Sokol.

Dinamo a încheiat pe locul al treilea în grupă şi va juca în play-off. Adversara echipei antrenate de Xavi Pascual va fi a doua clasată din Grupa a III-a principală, echipa daneză Bjerringbro-Silkeborg. Primul meci va avea loc la Bucureşti, pe 26 martie, iar returul în deplasare, pe 2 aprilie.