Succes istoric! Gloria Bistrița s-a calificat în semifinalele EHF European League

Florentin Pera a reușit să califice Gloria Bistrița în Final Four-ul Europa LeagueProfimedia
Gloria Bistrița s-a impus cu 27-25 în returul cu Motherson Mosonmagyarovari și a obținut calificarea în final four-ul EHF European League cu 59-55 la general (32-30 în tur).

Într-o atmosferă incendiară, Gloria Bistrița a început în forță partida, reușind să se desprindă la 7-4 după primele zece minute de joc.

A urmat, însă, o perioadă de cădere a bistrițencelor, care și-au văzut avantajul redus la un singur gol (11-10), înainte ca antrenorul Florentin Pera să decidă schimbarea portarilor, Yuliya Dumanska luându-i locul Renatei De Arruda pentru a face câteva parade care au însuflețit din nou atmosfera.

Totuși, ineficiența ofensivă a făcut ca scorul să fie egal la pauză (15-15), iar calificarea urma să se decidă în actul secund.

După cinci minute din partea a doua, Gloria conducea cu 18-16, pentru ca peste alte cinci minute diferența să fie aceeași pe tabelă, 20-18.

Pe fondul unei alte căderi, unguroaicele au reușit să egaleze la 21 și în ciuda time-out-ului luat de gazde, Gloria s-a văzut apoi condusă la trei goluri diferență, moment în care calificarea era compromisă (21-24, min19).

Două lovituri de la 7 metri transformate de Cristina Laslo au dus din nou echipa din România în poziție de calificare, chiar dacă era condusă cu 24-23. Natalia Nosek a egalat la 24 cu șapte minute înainte de final, iar Gnonsiane Niombla și Cristina Laslo au înscris în momentele cele mai importante, Bistrița câștigând și returul cu 27-25 și merge în Final Four-ul, care va avea loc pe 11 și 12 mai în Austria, la Graz.

Cristina Laslo a marcat 9 goluri pentru echipa bistrițeană, Seynabou Mbengue Rodriguez 4, Tamires Morena De Araujo Frossard 4, Paula Posavec 3, Sonia Seraficeanu 3, Natalia Nosek 2, Asuka Fujita 1, Gnonsiane Niombla 1.

La turneul final, EHF Finals Women, ar putea participa două echipe româneşti, după ce HC Dunărea Brăila a câştigat la şase goluri prima manşă a duelului cu Podravka Koprivnica.