Dinamo Bucureşti și CSM Constanța, debut cu victorii în EHF European League

CS Dinamo Bucureşti - RK Izvidac 52-24 / CSM Constanța - MOL Tatabanya 29-24
CS Dinamo Bucureşti - RK Izvidac 52-24 / CSM Constanța - MOL Tatabanya 29-24Facebook CSM Constanta Handbal
CS Dinamo Bucureşti a surclasat echipa bosniacă RK Izvidac, cu scorul de 52-24 (27-7), marți seara, în Sala Dinamo, în primul său meci din Grupa G a competiției masculine de handbal EHF European League, în timp ce CSM Constanța a reușit și ea să se impună în fața formației maghiare MOL Tatabanya KC.

Campioana României a făcut o primă repriză de excepție, cu 27 de goluri marcate şi doar 7 primite. Dinamo a dominat jocul şi în partea secundă, a marcat de 25 de ori, dar a primit mai multe goluri.

Extrema ucraineană Andrii Akimenko a fost cel mai bun marcator al echipei antrenate de Xavi Pascual, cu 11 goluri. Au mai înscris Alex Pascual Garcia 6 goluri, Ante Kuduz 6, Miklos Rosta 5, Daniel Stanciuc 5, Stanislav Kasparek 5, Dan Racoțea 4, Viaceslav Bohan 3, Călin Dedu 2, Lazar Kukic 2, Javier Humet Gaminde 2, Ali Zein 1.

Saeid Heidarirad a apărat 10 şuturi (37,04%), iar Vladimir Cupara 5 (41,67%).

Pentru oaspeți au marcat Ivano Pavlovic 6 goluri, Filip Odak 5, Diano Cesko 3, Matej Ljubic 2, Edvin Dzelilovic 2, Luka Sevic 1, Matej Simic 1, Marijan Saravanja 1, Vasilije Kovac 1, Mihael Bebek 1, Mile Lasic 1.

Meciul a fost arbitrat de slovacii Boris Mandak şi Mario Rudinsky, iar delegat EHF a fost turcul Ayberk Dilmen. În celălalt meci al grupei, Fuchse Berlin, campioana en titre, a trecut de Chambery Savoie Mont Blanc Handball cu 24-22.

Dinamo va juca următorul meci în data de 24 octombrie, în deplasare, cu Chambery Savoie Mont Blanc Handball.

CSM Constanța a învins MOL Tatabanya KC

CSM Constanța a învins formația maghiară MOL Tatabanya KC, cu scorul de 29-24 (16-9), marți seara, în deplasare, la debutul său în Grupa H a competiției masculine de handbal EHF European League.

CSM Constanța, care a reuşit să o elimine în turul preliminar pe finalista ediției trecute, Fraikin BM. Granollers, a făcut o primă repriză de senzație, conducând la pauză la o diferență de şapte goluri, 16-9.

Gazdele au revenit după pauză şi s-au apropiat la un singur gol pe tabelă, 18-19 (min. 46), după cinci goluri consecutive. Tatabanya a reuşit chiar egalare, 20-20 (49), dar HCM Constanța a marcat trei goluri la rând şi a rămas în avantaj până la final, câştigând cu 29-24.

Pentru echipa antrenată de George Buricea au marcat Vitali Komogorov 5 goluri, Nikolai Aliohin 5, Valentino Ravnic 4, Strahinja Stankovic 3, Gaston Alberto Mourino 3, Zoran Nikolic 3, Ionuț Nistor Ioniță 2, Gabriel Cristian Ilie 2, Andrei Valeriu Drăgan 2.

Dan Lucian Vasile a încheiat cu 14 intervenții (42,42%), iar Vlăduț Rusu a reuşit 2 (33,33%).

Golurile gazdelor au fost reuşite de Mateo Maras 6, Adam Juhasz 5, Pedro Rodriguez Alvarez 5, Gabor Ancsin 5, Reza Yadegari Dehkordi 1, Yuga Enomoto 1, Bence Krakovszki 1.

Laszlo Bartucz a apărat nu mai puțin de 18 aruncări (39,13%).

Meciul a fost arbitrat de sârbii Marko Sekulic şi Vladimir Jovandic, iar delegat EHF a fost croatul Vladimir Sokol.

În celălalt meci al grupei, programat tot marți seara, se înfruntă Sporting Lisabona şi KGHM Chrobry Glogow.

HCM va juca următorul meci pe teren propriu, cu Sporting, pe 24 octombrie.