CSM Constanța s-a calificat dramatic în grupele EHF European League

CSM Constanța a dominat de la un capăt la altul meciul din Spania
CSM Constanța a dominat de la un capăt la altul meciul din SpaniaCSM Constanta Handbal
CSM Constanța s-a calificat dramatic în grupele EHF European League la handbal masculin, după ce a învins la aruncările de la 7 metri formația spaniolă Fraikin BM Granollers, cu 25-22 (14-10, 20-18), sâmbătă, în deplasare, în manșa secundă a turului preliminar.

Echipa constănțeană a reușit o mare performanță, după meciul mai slab de acasă, pierdut cu 27-29, astfel că la finalul partidei din Spania scorul era egal, diferența făcându-se la loviturile de departajare. Performanța echipei de la malul Mării Negre este cu atât mai mare cu cât a reușit-o în fața finalistei din sezonul trecut.

CSM Constanța a dominat de la un capăt la altul meciul din Spania, la pauză a avut un avans de patru goluri, 14-10, dar repriza secundă a fost una pe muchie de cuțit, în min. 49 echipa antrenată de George Buricea având un singur gol în plus pe tabelă, 18-17.

Meciul a fost unul tensionat, cu patru eliminări la gazde și cinci la contănțeni, plus descalificarea lui Irakli Cikovani, încă din debutul reprizei secunde.

Aruncări de la 7 metri

La aruncările de la 7 metri, spaniolii au ratat prima lovitură, prin Torriani, după care toți ceilalți nouă executanți au înscris.

Pentru CSM au marcat Valentino Ravnic 8 goluri, Nikolai Aliohin 7 goluri, Ionuț Nistor Ioniță 2, Călin Căbuț 2, Andrei Drăgan 1, Liviu Caba 1, Gaston Alberto Mourino 1, Zoran Nikolic 1, Strahinja Stankovic 1, Vitali Komogorov 1.

Dan Lucian Vasile a apărat 14 aruncări, încheind cu un procentaj foarte bun (43,75%).

Golurile gazdelor au fost reușite de Sergi Franco i Miro 6, Ferran Castillo Oliveras 4, Pablo Guijarro Moreno 2, Guilherme Torriani 2, Antonio Jesus Garcia Robledo 2, Bruno Reguart Massana 2, Ivan Jose Montoya Martinez 1, Joan Amigo Boada 1, Andrei Buzle 1, Pablo Urdangarin de Borbon 1.

Roberto Rodriguez Lario a apărat 10 șuturi.

Meciul a fost arbitrat de bosniacii Aleksandar Jovic și Nedim Arnautovic, iar delegat EHF a fost francezul Thierry Botti.

CSM Constanța va evolua în Grupa H a competiției, alături de Sporting Lisabona (Portugalia), MOL Tatabanya KC (Ungaria) și KGHM Chrobry Glogow (Polonia).

CS Dinamo București a fost repartizată în Grupa G, alături de deținătoarea trofeului, Fuchse Berlin, Chambery Savoie Mont Blanc HB (Franța) și RK Izvidac (Bosnia-Herțegovina).