Minaur, învinsă fără drept de apel de Valur Reykjavik, în semifinalele EHF European Cup

Valur Reykjavik - Minaur Baia Mare 36 - 28
Valur Reykjavik - Minaur Baia Mare 36 - 28Profimedia
CS Minaur Baia Mare a fost învinsă fără drept de apel de echipa islandeză Valur Reykjavik, cu scorul de 36-28 (18-14), duminică seara, la Reykjavik, în prima manşă a semifinalelor competiției masculine de handbal EHF European Cup.

Vicecampioana României a suferit cel mai drastic eşec al său din acest sezon, egalând contraperformanța din prima etapă a Ligii Zimbrilor (27 august 2023), 27-35 cu CS Dinamo.

Primele zece minute din Islanda au fost echilibrate (2-2), dar apoi Valur a preluat controlul jocului şi s-a desprins pe tabelă, la pauză având un avans de patru goluri, 18-14. Ecartul a crescut în repriza secundă, până la nouă goluri, dar în cele din urmă Valur s-a impus cu 36-28.

Echipa islandeză a trecut în sferturi de CSA Steaua, cu 36-35 la Chiajna şi 36-30 la Reykjavik.

Pentru băimăreni au marcat Stefan Vujic 7 goluri, Stevan Vujovic 5, Milan Kotrc 4, Tomas Cip 3, Artem Kozakevici 3, Tudor Botea 2, Robert Nagy 1, Erik Leonard Pop 1, Anderson Da Silva Mollino 1, Viorel Fotache 1.

Barna Buzogany a apărat 6 şuturi (31,58%), iar Anton Terehov a avut 3 intervenții (14,29%).

Golurile gazdelor au fost reuşite de Benedikt Gunnar Oskarsson 6, Tjorvi Tyr Gislason 5, Magnus Oli Magnusson 4, Isak Gustafsson 4, Alexander Pettersson 4, Ulfar Pall Monsi Thordarsson 3, Allan Nordberg 3, Bjoergvin Pall Gustavsson (portar) 2, Agnar Jonsson 2, Aron Palsson 2, Andri Finnsson 1.

Bjoergvin Pall Gustavsson a avut 14 intervenții (33,33%).

Meciul a fost arbitrat de maghiarii Miklos Andorka şi Robert Hucker, iar delegat EHF a fost lituanianul Tadas Jansonas.

Manşa secundă se va juca la Baia Mare, în data de 28 aprilie.