Învinsă de Bregenz Handball, Minaur Baia Mare s-a calificat în semifinalele EHF European Cup

Bregenz - CS Minaur Baia Mare 30 - 28
Bregenz - CS Minaur Baia Mare 30 - 28Profimedia
CS Minaur Baia Mare s-a calificat în semifinalele competiției masculine de handbal EHF European Cup, deşi a fost învinsă de echipa austriacă Bregenz Handball cu scorul de 30-28 (18-16), sâmbătă seara, în deplasare, în manşa secundă a sferturilor de finală.

Vicecampioana României câştigase în tur cu scorul de 37-31.

Minaur a început destul de bine meciul din Austria şi a condus în câteva rânduri la două goluri (2-0, 4-2, 5-3, 7-5), dar gazdele au reuşit să echilibreze disputa, iar la pauză aveau un avans de două goluri, 18-16.

În repriza secundă, Bregenz şi-a consolidat avansul de pe tabelă, iar la un moment dat chiar a ajuns să conducă la şase goluri, 30-24 (57), după patru goluri consecutive. Minaur a găsit resurse să revină în ultimele minute, punctând de patru ori, suficient pentru a-şi asigura calificarea.

Stevan Vujovic a marcat 7 goluri pentru băimăreni, Tudor Botea 5, Milan Kotrc şi Anderson Da Silva Mollino, câte 4, Gabriel Cumpănici 3, Robert Nagy 2, Artem Kozakevici 2, Tomas Cip 1.

Portarul Anton Terehov a încheiat cu 11 intervenții (28,21%), iar Barna Buzogany a avut 2 (50%).

Pentru gazde au înscris Markus Mahr 8 goluri, Luca Munzinger 7, Tobias Wagner 6, Sebastian Burger 5, Robin Kritzinger 3, Matic Kotar 1.

Portarul Jan Kroiss a apărat 9 aruncări (31,03%).

Au arbitrat bulgarii Gheorghi Doicinov şi Iulian Gorețov, iar delegat EHF a fost germanul Marcus Helbig.

În semifinale, Minaur o va înfrunta pe câştigătoarea dublei dintre CSA Steaua Bucureşti şi Valur Reykjavik. Valur a câştigat în prima manşă, cu 36-35, la Chiajna, şi are 21-12 la pauză în meciul retur din Islanda.