Optimi Europa League: Duel indecis între Sporting CP și Atalanta

Calificarea va fi decisă la Bergamo
Calificarea va fi decisă la BergamoProfimedia
Sporting CP şi Atalanta au terminat la egalitate, scor 1-1, prima manșă a optimilor de finală Europa League, desfășurată în Portugalia.

Sporting CP - Atalanta 1-1

Gazdele erau neînvinse în precedentele patru meciuri din prima manșă a optimilor de finală ale Europa League și au început cu dreptul partida, înscriind în minutul 17 prin Paulinho.

Italienii au restabilit egalitatea în finalul primei reprize, prin Gianluca Scamacca (min. 39).

Oaspeții au trimis mingea în bară de trei ori (Emil Holm, Gianluca Scamacca, Ademola Lookman), în timp ce Sporting a avut o bară (Sebastian Coates).

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Returul se va desfășura în Italia, pe 14 martie. Acesta va fi al patrulea meci direct dintre cele două formații, după ce ele s-au întâlnit și în grupa D. Atalanta va forța calificarea pe teren propriu în timp ce va încerca să-și mențină invincibilitatea în acest sezon Europa League.

Joi vor avea loc și celelalte șapte partide din optimile Europa League. Vezi programul complet