Cristina Neagu și CSM București, au ”demolat-o” pe Vâlcea și sunt în sferturile Cupei României

Cristina Neagu
Cristina Neagu Profimedia
Cea mai bună jucătoare din lume și-s purtat din nou echipa către victorie. CSM le învinge pe vâlcence la o diferență de scor zdrobitoare.

Campioana CSM Bucureşti a învins sâmbătă, în deplasare, formaţia SCM Râmnicu Vâlcea, scor 42-30 (20-16), în manşa unică din optimile Cupei României.

Cristina Neagu a marcat 10 goluri, iar pentru ”tigroaice” a mai înscris 6 goluri Ostergaard.

Pentru SCM Râmnicu Vâlcea, principalele marcatoare Gogîrlă 6 goluri, Wolik 6.

Amânat faţă de celelalte confruntări din optimi, meciul de sâmbătă a adus campioanei calificarea în sferturile de finală, fază în care va întâlni echipa CSM Slatina, în deplasare.

Celelalte dispute din sferturile de finală, în care se va lupta pentru calificarea la Turneul Final 4, sunt: CSM Târgu Jiu – Gloria Bistriţa-Năsăud, SCM Gloria Buzău – Rapid Bucureşti şi HC Dunărea Brăila - HC Zalău.

Meciurile din sferturile de finală se vor juca în 13 martie.