CS Rapid şi Gloria 2018 Bistrița-Năsăud au făcut pasul către sferturile Cupei României

Rapid a dispus de SCM Universitatea Craiova cu scorul de 34-31
Rapid a dispus de SCM Universitatea Craiova cu scorul de 34-31 Profimedia/ IMAGO
CS Rapid Bucureşti şi CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud s-au calificat, miercuri, în sferturile de finală ale Cupei României la handbal feminin.

Rapid a dispus de SCM Universitatea Craiova cu scorul de 34-31 (19-13), condusă de Orlane Kanor, Dorina Korsos, câte 6 goluri, Milena Raicevic, 5 goluri. Dijana Mugosa a marcat 9 goluri pentru oaspete.

Gloria a trecut de CSM Corona Braşov cu 35-33 (19-17). De la Gloria, au marcat câte 6 goluri Nicoleta Dincă, Tamires Morena De Araujo Frossard, Cristina Laslo, Gnonsiane Niombla. Matea Pletikosic s-a remarcat de la braşovence, cu 7 goluri.

S-au mai calificat în sferturi HC Dunărea Brăila şi CSM Târgu Jiu.

Celelalte dueluri din optimi sunt SCM Gloria Buzău - Măgura Cisnădie, CSU Ştiința Bucureşti - HC Zalău, CSM Slatina - CS Dacia Mioveni, SCM Râmnicu Vâlcea - CSM Bucureşti.