Xavier Pascual: ”Eu sunt fericit cu ce am făcut la European, dar cred că se poate mai mult”

Xavier Pascual
Xavier PascualProfimedia
Selecționerul echipei naționale de handbal masculin a României, Xavi Pascual, a declarat, joi, la sosirea pe Aeroportul 'Henri Coandă', că este 'fericit' cu evoluția jucătorilor săi la Campionatul European din Germania, dar consideră că formația sa poate mai mult.

”A fost important pentru noi să jucăm la un turneu final precum acesta după o pauză de 28 de ani. A fost o experiență bună pentru jucătorii noştri care au jucat pentru prima oară în cariera lor în fața a 30.000 de spectatori. Nu a fost uşor, dar eu cred că am arătat că avem capacitatea de a creşte şi că acesta este punctul de la care începem pentru a face o națională pentru viitor. Eu sunt fericit cu ce am făcut la European, dar cred că se poate mai mult”, a afirmat Xavi Pascual.

”Lecția pe care am învățat-o la European este că aceasta e realitatea noastră. Toată lumea se gândeşte că se poate câştiga împotriva Austriei, dar nu vedem că ei au jucători mai buni ca noi, care joacă în Bundesliga sau în Champions League. Echipa a demonstrat că are capacitate, iar acum avem nevoie de un plan prin care toată lumea să ajute să îmbunătățim nivelul jucătorilor noştri”, a explicat selecționerul României.

Delegația primei reprezentative a României a ajuns, joi, la Bucureşti, cu o întârziere de o zi după ce zborul de miercuri a fost anulat din cauza condițiilor meteo nefavorabile de pe aeroportul din Frankfurt.

Naționala României a fost învinsă de formația Croației cu scorul de 31-25 (16-12), marți seara, la Mannheim, în ultimul său meci din Grupa B a Campionatului European de handbal masculin - EHF EURO 2024 din Germania.

Tricolorii, care au pierdut anterior cu Austria, 24-31, şi cu Spania, 24-36, au ocupat în final locul 22 din 24 de echipe.

România nu se mai calificase la un Campionat European din 1996, când se clasa pe locul 9, iar la tragerea la sorți a făcut parte din a patra urnă valorică. Pentru România este doar a treia participare la Campionatul European, la prima (1994) încheind pe locul 11.