Xavier Pascual, după înfrângerea în fața Croației: "Sunt puțin dezamăgit de echipa mea"

Xavier Pascual în fața băncii tehnice
Xavier Pascual în fața băncii tehniceProfimedia
Selecționerul echipei naționale de handbal masculin a României, Xavier Pascual, a declarat, marți seara, în conferința de presă de după înfrângerea cu Croația, scor 31-25, în ultimul său meci de la Campionatul European din Germania, că este puțin dezamăgit de formația sa din cauza greşelilor făcute pe finalul primei reprize.

"Cred că Croația merită să câştige această grupă pentru că a jucat un handbal extraordinar. În ceea ce priveşte meciul din această seară, sunt puțin dezamăgit de echipa mea. Am reuşit să ajungem la turneul final şi să jucăm aici în fața a 30.000 de spectatori... acesta a fost al treilea meci al nostru, dar nu e normal să facem greşelile pe care le-am făcut în ultimele 4 minute ale primei reprize. Trebuie să învățăm din aceste lucruri", a afirmat el.

"Şi nu pentru că puteam sau nu să câştigăm acest meci, Croația ar fi câştigat probabil oricum. Dar trebuie să conştientizăm împotriva cui am jucat aceste 4 minute. Să faci o greşeală, se mai întâmplă, dar să faci 4 greşeli încercând să driblezi este ceva stupid. Aşa că trebuie să învățăm aceste lucruri. De asta sunt dezamăgit, de aceste greşeli. Pentru că în repriza a doua de exemplu, când eram conduşi la multe goluri, echipa a arătat spirit de luptă. De aceea cred că România are viitor, pentru că avem mulți jucători tineri care se pot lupta din nou la un turneu final al Campionatului European, sperăm că nu după o pauză de 28 de ani", a adăugat Xavier Pascual.

Naționala României a fost învinsă de formația Croației cu scorul de 31-25 (16-12), marți seara, la Mannheim, în ultimul său meci din Grupa B a Campionatului European de handbal masculin - EHF EURO 2024 din Germania.

Tricolorii au pierdut anterior cu Austria, 24-31, şi cu Spania, 24-36.

Croația ocupă primul loc în clasamentul grupei, cu 5 puncte, urmată de Austria, 3 puncte, Spania, 2 puncte, România, 0 puncte. Primele două clasate din fiecare grupă se califică în grupele principale.

Spania este vicecampioana europeană din 2022, Austria a învins România în ambele meciuri din preliminarii, cu 36-32 şi 35-30, iar Croația a fost vicecampioană în 2020. Spania a cucerit două titluri continentale, în 2018 şi 2020.

România nu se mai calificase la un Campionat European din 1996, când se clasa pe locul 9, iar la tragerea la sorți a făcut parte din a patra urnă valorică. Pentru România este doar a treia participare la Campionatul European, la prima (1994) încheind pe locul 11.