”Captain America” Pulisic duce SUA în optimile de finală ale Cupei Mondiale

”Captain America” Pulisic duce SUA în optimile de finală ale Cupei MondialeOpta by StatsPerform/AFP
Statele Unite ale Americii s-au calificat în fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale FIFA (CM) grație victoriei cu 1-0 în fața Iranului. Americanii au trecut de grupe la fiecare dintre ultimele trei participări la turneul final, iar acum va întâlni Țările de Jos într-un duel pentru sferturile de finală - o performanță pe care nu a mai reușit-o din 2002.

Miza cu greu ar fi putut fi mai mare pe stadionul Al Thumama, învingătoarea având un loc garantat în optimile de finală ale turneului.

Iranul a început bine partida, dar Sardar Azmoun și Mehdi Taremi nu au reușit să profite de pasele foarte bune care le-au fost adresate și nu au putut depăși apărarea americană, așa cum s-a întâmplat cu cea a Țării Galilor în partida precedentă.

Băieții lui Gregg Berhalter au început apoi să capete din ce în ce mai mutl curaj și în scurt timp au trecut la cârma partidei.

Christian Pulisic și Timothy Weah au avut două reluări inexacte cu capul, care au fost apărate cu ușurință, înainte ca Weah să trimită peste poartă după ce mingea a ricoșat la el în urma unui șut al lui Josh Sargent.

În cele din urmă, SUA au preluat un avantaj meritat înainte de pauză, în urma unei schimbări rapide de joc care a deschis defensiva iraniană.

Weston McKennie l-a angajat pe Sergiño Dest pe partea dreaptă, permițându-i fundașului lui AC Milan să plaseze o centrală ideală în careu, de unde Pulisic a putut să reia în plasa iraniană.

Acesta a fost doar al treilea gol marcat de americani în ultimele șase meciuri, dar l-ar fi putut avea și pe al patrulea, însă golul golul lui Weah de dinainte de pauză a fost anulat pentru un offside microscopic.

Pulisic a fost schimbat la pauză din cauza accidentării suferite în momentul golului, iar McKennie a fost și el înlocuit după o oră de joc, la doar câteva momente după ce Saman Ghoddos a irosit o șansă uriașă de a egala, trimițând pe lângă poartă din apropiere.

Oamenii lui Carlos Queiroz s-au aruncat cu toate efectivele către careul SUA, dar s-au lovit de o apărare solidă în calea lor și nu au reușit să înscrie golul mult dorit.

În consecință, Iranul părăsește Cupa Mondială din grupe pentru a șasea oară, așteptând încă prima participare din istorie în fazele eliminatorii.

Pe americani îi așteaptă acum un test dur în optimi, unde vor întâlni Țările de Jos, însă oamenii lui Berhalter, care încă nu au primit gol din acțiune în acest turneu, își vor juca șansele până la capăt.

Clasamentul final al Grupei B
Clasamentul final al Grupei BFlashscore

Vezi mai jos principalele momente din întâlnirea Iran - SUA

Min 90+9 VICTORIE SUA! Americanii se impun cu 1-0 în fața Iranului și se califică în optimile de finală

Statistica din Iran - Sua
Statistica din Iran - SuaOpta by Stats Perform

Min 90+8 O minge aruncată în careu trece pe sub picioarele portarului american, însă fundașii degajează din apropierea liniei porții. Iranienii solicită un penalty pentru o ținere, însă arbitrul nu este de acord.

Min 90+3 Lovitură liberă periculoasă. Mingea ajunge în apropierea careului de 6m, dar iranienii reiau puțin pe lângă poartă.

Min 90 Partida va avea cel puțin 9 minute de prelungire. Este acel moment al partidei în care iranienii s-au dovedit neașteptat de eficienți. Vor fi la fel și astăzi?

Min 89 Scutul american anti-centrări funcționează perfect. Asalturile iraniene sunt respinse cu lejeritate.

Min 85 Intrăm în ultimele 5 minute ale partidei. Iranienii au o posesie mai mare, dar nu pot sparge lacătul apărării adverse. Până acum au reușit un singur șut pe spațiul porții.

Min 78 Americanii fac presing în jumătatea adversă, îngreunând jocul de construcție al iranienilor.

Min 69 Lovitură liberă periculoasă pentru SUA de la 18m, în poziție centrală. Execuția lui Musah este, însă, dezamăgitoare, iar mingea trece la mare distanță de poartă.

Min 65 Ocazie uriașă pentru Iran! Ghoddos trage cu efect din interiorul careului, dar mingea trece puțin pe lângă vinclu.

Min 55 Iranienii au ieșit cu altă atitudine de la cabine și pun o presiune din ce în ce mai mare pe defensiva adversă.

Min 52 Ocazie pentru iranieni. Ghoddos, care l-a înlocuit pe Azmoun la pauză, reia cu capul din 7-8 metri, însă talonat din scurt de un fundaș nu a putut să plaseze mingea cu precizie.

Min 46 SUA are lovitura de începere în repriza a doua

PAUZĂ

A fost o primă repriză disputată, cu o mare dispoziție la efort din partea ambelor echipe. Dar, după un început echilibrat în care și iranienii și americanii au pus presiune pe careul advers, după jumătatea primei reprize echipa care a dominat a fost fără îndoială cea a Statelor Unite.

Americanii i-au asediat pe iranieni, atacând din toate pozițiile, însă echipa lui Carlos Quieroz s-a apărat impecabil.

Singura breșă a apărut în minutul 38, când Sergino Dest a recepționat o pasă pe aripa dreaptă și a centrat în careul iranian, unde Pulisic a fost mai rapid decât fundașii adverși și a reluat în poartă, cu prețul unei accidentări care părea să-l scoată din meci. Însă, după câteva minute în care a primit îngrijiri medicale, americanul a revenit pe gazon.

SUA și-a dublat avantajul în minutele de prelungire ale primei reprize, însă golul lui Weah a fost anulat din cauza unei poziții infime de offside.

Americanii sunt calificați în optimi la acest scor. Care va fi replica iraniană? Rămâneți alături de noi pentru repriza a doua!

Statistica primei reprize Iran - SUA
Statistica primei reprize Iran - SUAOpta by Stats Perform

Min 45+7 Arbitrul fluieră finalul primei reprize. SUA intră la cabine cu avantajul golului marcat de Pulisic.

Min 45+6 Pasă superbă printre a lui McKennie care îl găsește pe Weah în spatele apărării adverse. Atacantul marchează, dar tușierul ridică fanionul. Golul este anulat pentru offside.

Min 45+2 Iranienii sunt obligați să facă o primă schimbare din cauza unei accidentări. Iese Mohammadi și intră Karimi.

Min 45 Sargeant și Weah întorc pe toate părțile apărarea adversă, dar ultima pasă este interceptată.

Min 42 Fază trasă la indigo. Sargeant primește o pasă în careul advers, dar șutul său centrare trece prin fața porții.

Min 38 GOOOL SUA! Sergino Dest recepționează o pasă în extrema dreaptă și centrează către un Pulisic rămas singur în careul advers. Americanii sunt în optimi în acest moment.

Min 33 Aceiași protagoniști pentru americani. Sargeant pasează, Weah șutează. Din nou peste poartă.

Min 28 Un șut al lui Sargeant ricoșează la Weah, care reia cu capul din zece metri, dar mingea nu are forță și e reținută de portarul Beiranvand.

Min 24 Americanii sunt cei care se apropie mai mult de careul advers. Timpul trece și ei au nevoie de o victorie pentru a ajunge în optimile Cupei Mondiale.

Min 15 Fără mari ocazii de gol până acum, Iran - SUA este un meci de mare angajament fizic.

Min 9 Un atac prelungit al SUA se termină cu un șut al lui Musah, însă mingea trece peste poarta iraniană

Min 5 Un început alert de partidă pentru ambele echipe. Și iranienii și americanii lasă impresia că sunt motivați la maximum în această partidă tensionată.

Min 1 A început partida. Iranienii au avut lovitura de începere.

20.54 Este momentul imnurilor celor două țări. De această dată jucătorii iranieni par să fi renunțat la protestul lor tacit față de regimul islamic și au intonat imnul de stat.

20.40 Mai sunt 20 de minute până la startul partidei de la Doha, așa că haideți să vedem care sunt scenariile pentru meciul din această seară și cum se pot califica cele două echipe în faza următoare.

SUA trebuie să câștige pentru a obține calificarea în optimi. Cu o victorie ajung la 5 puncte în clasament și au locul al doilea asigurat, indiferent de rezultatul din celălalt meci al Grupei B.

Pentru Iran, ar trebui să fie suficientă și o remiză pentru a ieși din grupă, doar o victorie improbabilă a Țării Galilor la mai multe goluri diferență putând să dea peste cap situația din grupă.

În cazul unei victorii, iranienii vor trebui să aștepte rezultatul din meciul Angliei pentru a afla dacă se va califica chiar de prima poziție în clasament.

Echipele de start:

Iran: Alireza Beiranvand, Ehsan Hajsafi, Milad Mohammadi, Saeid Ezatolahi, Morteza Pouraliganji, Mehdi Taremi, Ali Gholizadeh, Majid Hosseini, Sardar Azmoun, Ahmad Nourollahi, Ramin Rezaeian

United States: Matt Turner, Sergino Dest, Cameron Carter-Vickers, Tyler Adams, Antonee Robinson, Yunus Musah, Weston McKennie, Christian Pulisic, Tim Ream, Tim Weah, Josh Sargent

PREVIEW

Iranul ar putea intra în istorie la Cupa Mondială, având șansa de a ajunge în fazele eliminatorii pentru prima dată în istoria sa.

Realizarea acestui obiectiv ar fi o reușită monumentală, mai ales dacă ținem cont de contextul extraordinar al campaniei lor, tensiunea crescândă din țară fiind un factor de divizare atât în rândul jucătorilor, cât și al fanilor; un lucru evident în momentul intonării imnului național înaintea meciurilor.

Fără să pară foarte afectat de înfrângerea cu 6-2 în fața Angliei, Iranul și-a continuat parcursul cu o victorie strălucită obținută în prelungirile partidei cu Țara Galilor, obținând astfel prima victorie la Cupa Mondială în fața unei adversare europene.

O prestație similară împotriva Statelor Unite le-ar garanta calificarea, dar ar fi suficientă și o remiză în cazul în care Țara Galilor nu reușește să învingă Anglia în cealaltă dispută din grupă. Echipa lui Carlos Queiroz are istoria de partea sa, deoarece prima victorie a Iranului la Cupa Mondială a fost obținută în 1998, chiar împotriva SUA.

Totuși, oamenii lui Gregg Berhalter vor începe această confruntare decisivă cu un moral bun, americanii reușind o altă evoluție impresionantă în fața Angliei, cu care a terminat la egalitate 0-0.

La fel ca și în cazul adversarilor lor, o victorie ar trimite SUA în fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale, orice alt rezultat nefiind suficient.

Calificarea a fost obținută în fiecare dintre ultimele două participări la turneul final, însă parcursul s-a oprit în optimi în ambele ocazii.

Cum o primă victorie în fața Iranului reprezintă o necesitate (0-1-1), merită remarcat faptul că naționala SUA și-a cam pierdut simțul victoriei în ultima vreme și nu a mai câștigat de la succesul din iunie împotriva Grenadei (0-4-1 de atunci).

Lipsa golurilor a fost principala problemă, americanii marcând doar două goluri în aceste cinci meciuri, unul dintre ele fiind reușit în prelungirile întâlnirii cu El Salvador.

Jucători de urmărit: Extrema iraniană, Ali Gholizadeh, nu a marcat niciun gol la națională din noiembrie 2021, dar a avut unul anulat împotriva Țării Galilor și a fost o amenințare constantă.

De asemenea, el nu a pierdut niciodată când a marcat pentru țara sa (4-1-0). De cealaltă parte, căpitanul SUA, Tyler Adams, lăudat pentru prestațiile sale la Cupa Mondială a pierdut doar o singură dată când a purtat banderola (4-5-1).

Statistică interesantă: SUA au câștigat doar două din ultimele 14 meciuri de la Cupa Mondială (2-6-6).

Trivia Cupa Mondială: Penalty-ul lui Mehdi Taremi împotriva Angliei a fost cel mai târziu gol marcat în timpul regulamentar al unui meci de la Cupa Mondială, fiind reușit în minutul 103. Iranienii au mai marcat și în minutele 98 și 101 împotriva Țării Galilor!