Gloria Buzău a ratat la limită calificarea în grupele EHF European League

Gloria Buzău a ratat la limită calificarea în grupele EHF European LeagueProfimedia
SCM Gloria Buzău a ratat calificarea în grupele competiției feminine de handbal EHF European League, deși a învins formația maghiară Motherson Mosonmagyarovari KC cu scorul de 25-23 (15-13), duminică seara, pe teren propriu, în manșa secundă a turului al treilea preliminar.

Gloria a pierdut prima manșă la diferență de trei goluri, 26-29.

Echipa antrenată de Adrian Chiruț a avut avantaj de patru goluri în prima repriză (8-4, 9-5), iar la pauză scorul era de 15-13 în favoarea formației buzoiene.

Gloria s-a aflat la conducere și în repriza secundă, fără a reuși să se desprindă pe tabelă. În min. 59, gazdele aveau 24-21, dar echipa maghiară a înscris două goluri consecutive, iar Gloria Buzău a obținut doar o victorie de palmares (25-23).

Pentru Gloria au marcat Iaroslava Burlacenko 5 goluri, Ana Maria Iuganu 5, Mădălina Zamfirescu 4, Diana Ilina 3, Valentina Blazevic 2, Fanta Keita 2, Andra Liviana Moroianu 2, Marija Petrovic 2.

Ioana Raluca Kelemen a apărat 10 șuturi (33,33%), iar Ljubica Nenezic unu.

Golurile echipei oaspete au fost înscrise de Eszter Toth 9, Nikolett Toth 3, Zsofia Stranigg 2, Noemi Pasztor 2, Patricia Kovacs 2, Anna Albek 1, Petra Mihaly 1, Barbora Lancz 1, Zsofia Szemerey 1, Fanni Csire 1.

Portarul echipei oaspete, Zsofia Szemerey, a avut o prestație remarcabilă, cu 16 șuturi apărate (45,71%).

Din trei echipe românești, doar SCM Râmnicu Vâlcea s-a calificat în grupele competiției, în timp ce Măgura Cisnădie și Gloria Buzău au fost eliminate.