Handbal feminin: Măgura Cisnădie, învinsă clar de Siofok KC în EHF European LeagueFlashscore
CS Măgura Cisnădie a fost învinsă clar de formația maghiară Siofok KC cu scorul de 33-24(16-13), sâmbătă, în deplasare, în prima manșă din turul al treilea preliminar al competiției feminine de handbal EHF European League.

Măgura a fost condusă de la un capăt la altul al meciului, reușind să egaleze în trei rânduri în prima repriză (8-8, 9-9, 10-10), după care gazdele au intrat la pauză cu un avans de trei goluri, 16-13, iar în repriza secundă s-au desprins la 11, diferența finală fiind de nouă goluri, 33-24.

Pentru echipa antrenată de Alexandru Weber au marcat Marilena Neagu 8 goluri, Asli Iskit-Calișkan 3, Dana Abed Kader 3, Elena Roșu 3, Maria Bardac 3, Iulia Gariaeva 2, Mouna Jlezi 1, Giulia Guariero 1.

Golurile gazdelor au fost reușite de Dejana Milosavljevic 9, Kinga Debreczeni-Klivinyi 8, Tamara Mavsar 4, Nikoletta Kiss 4, Hawa Ndiaye 4, Marina Rajcic (portar) 1, Ana Kojic 1, Blanka Kajdon 1, Rita Lakatos 1, Nelli Such 1.

Manșa secundă va avea loc pe 10 decembrie, la Cisnădie.

Câștigătoarea acestei duble manșe se va califica în grupele competiției.