CSM București s-a impus fără emoții în fața lui Ferencvaros, scor 30-24

CSM București s-a impus fără emoții în fața lui Ferencvaros, scor 30-24Profimedia
CSM București a învins-o pe Ferencvaros, cu scorul de 30-24, în runda cu numărul 8 a grupei A din Liga Campionilor la handbal feminin. De altfel, fetele de la Vâlcea au reușit să le învingă în deplasare pe suedezele de la H65 Hoor F, scor 24-31, în prima manşă din turul 3 al European League.

Cristina Neagu - jucătoarea meciului

Fetele de la CSM București au jucat foarte bine împotriva unguroaicelor de la Ferencvaros. Au reușit să le învingă cu scorul de 30-24 în Sala Polivalentă din București.

Dacă prima repriză a fost echilibrată, iar Ferencvaros s-a ținut tare, în cea de-a doua repriză româncele au dominat partida.

CSM a preluat conducerea ajutată de nimeni alta decât experimentata Cristina Neagu, care a făcut un meci aproape perfect, reușind să înscrie de 13 ori. Scorul celei de-a doua reprize a fost 20-13 pentru CSM București.

CSM București a urcat pe locul doi în clasamentul Grupei Principale A, cu 11 puncte, la egalitate cu liderul Kristiansand, iar unguroaicele se află pe locul cinci.

La victorie au mai contribuit Omoregie (6), Pintea (5), Aune (2), Dindiligan (1), Dembele (1), Zaadi (1) și Alidovic (1).

Höörs HK H65 - SCM Râmnicu Vâlcea 24-31

Într-o altă partidă disputată astăzi, SCM Râmnicu Vâlcea a învins formația suedeză Höörs HK H65.

Höörs HK H65 - SCM Râmnicu Vâlcea 24:31 (12:12). Fetele noastre au debutat cu dreptul în noul sezon european, câștigând la o diferență de 7 goluri în Suedia.

Româncele au fost foarte eficiente în atac, cu un procentaj de 52%, față de echipa suedeză, 39%. De altfel, eficiența aruncărilor a fost de 62%, în timp ce echipa nordică a avut 53%.

SCM Râmnicu Vâlcea a avut și două aruncări de la 7 metri pe care le-a transformat, dar au avut și 19 ratări pe parcursul întregului meci.

Eliminările au fost la ordinea zilei în acest meci, fetele noastre având 3 eliminări a câte 2 minute. Dar, cu toate acestea, româncele au reușit o victorie importantă.

Marcatoarele principale au fost Gullberg 6 goluri, pentru gazde, respectiv Glibko 7 şi Fujita 6, pentru SCM Râmnicu Vâlcea.

Returul se va juca peste 7 zile, în România, la Râmnicu Vâlcea, pentru un loc în grupele European League.

Duminică va juca în deplasare și Gloria Buzău, cu echipa din Ungaria, Motherson Mosonmagyarovari KC.