Gabriel Burtănete, locul 8 în finala de la sărituri, la Cupa Mondială de la Baku

Gabriel Burtănete (centru), înainte de începerea finalei la sărituri
Gabriel Burtănete (centru), înainte de începerea finalei la sărituriFederația Română de Gimnastică
Sportivul român Gabriel Burtănete s-a clasat pe locul 8 (ultimul), în finala de la sărituri, duminică, la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Baku (Azerbaidjan), cu o medie de 13,249 puncte.

Burtănete a fost notat cu 13,266 la prima săritură și cu 13,233 la a doua, potrivit paginii de Facebook a Federației Române de Gimnastică, primind penalizări de 0,3 puncte pentru fiecare săritură.

Gabriel Burtănete reușise a patra medie în calificări.

Medalia de aur la sărituri a fost câștigată de campionul mondial din 2021, filipinezul Carlos Edriel Yulo, cu 14,933 puncte, argintul a revenit britanicului Harry Hepworth, cu 14,816, iar bronzul a fost adjudecat de campionul Asiei, Wai Hung Shek (Hong Kong), cu 14,716.

România a fost reprezentată de trei gimnaști, frații Gabriel și Robert Burtănete și Nicholas Țarcă la Cupa Mondială de la Baku, o etapă de verificare înaintea Campionatelor Europene de la Antalya de luna viitoare.