Zlatko Dalic: ”E o mare victorie să învingi pe cineva care n-a mai pierdut de 23 de ani”

Zlatko Dalic, la un meci de primul mare trofeu
Zlatko Dalic, la un meci de primul mare trofeuProfimedia
Calificarea în finala Ligii Națiunilor la fotbal reprezintă 'o mare victorie' pentru Croația, a afirmat selecționerul acestei naționale, Zlatko Dalic, după partida câștigată în fața echipei Olandei, cu scorul de 4-2 după prelungiri, miercuri seară la Rotterdam, cu arbitrul român Istvan Kovacs la centru.

”Vreau mai întâi să-i felicit pe jucători și pe suporteri, care au creat o atmosferă superbă. Nu am avut o primă repriză foarte bună, dar am dat dovadă de caracter. După medaliile de argint (de la Cupa Mondială 2018 - n.red.) și de bronz (la CM 2022), sperăm că de această dată va fi una de aur. Să învingi Olanda la ea acasă, unde nu a mai pierdut de 23 de ani, este o recompensă frumoasă, o mare victorie”, a declarat Dalic după semifinala cu batavii.

Croația s-a impus în meciul de la Rotterdam prin golurile marcate de Andrej Kramaric (55 - penalty), Mario Pasalic (72), Bruno Petkovic (98) și Luka Modric (116 - penalty), în timp ce pentru gazde au punctat Donyell Malen (34) și Noa Lang (90+6).

Esențial pentru acest succes al Croației a fost mijlocașul Luka Modric (37 ani), care a marcat al 24-lea său gol pentru naționala țării sale, în 165 de selecții.

Dalic a lăudat prestația starului lui Real Madrid, care se apropie de finalul carierei sale strălucitoare.

”El poate fi cel care ne ajută să câștigăm medalia de aur. Luka va decide sigur după finală dacă va continua (la echipa națională), dar cu el suntem mult mai buni, avem mai multă calitate”, a subliniat Dalic.

Croația va avea ca adversară în finală câștigătoarea duelului dintre Spania și Italia, campioana europeană en titre, programat joi seară la Enschede, de la ora 21:45 (ora României).