Spania a câștigat finala UEFA Nations League după lovituri de departajare

Spania a câștigat finala UEFA Nations League după lovituri de departajareAFP
Spania s-a impus la loviturile de departajare în fața Croației în finala UEFA Nations League. Echipa pregătită de Luis de la Fuente a câștigat cu 5-4 loteria penalty-urilor, după ce scorul a fost egal 0-0, după 120 de minute.

Partida s-a desfășurat sub semnul echilibrului, cele două echipe începând duelul extrem de prevăzătoare.

Prima ocazie a apărut în minutul 12, când Gavi a recuperat mingea în jumătatea adversă, după care a șutat la colțul scurt, puțin pe lângă poartă.

Zece minute mai târziu, Kramaric scapă singur spre poarta Spaniei, însă finalizarea e slabă, croații mai având o ocazie nu foarte mare de a înscrie în minutul 31, când Modric a centrat pentru Perisic, dar reluarea acestuia a fost parată de Unai Simon.

Cea mai mare ocazie a meciului le-a aparținut, însă, spaniolilor, care în minutul 84 au trecut pe lângă deschiderea scorului prin Ansu Fati, care a primit mingea în careu de la Merino, însă șutul său a fost blocat în ultimul moment.

Partida a intrat în prelungiri, însă nici în cele 30 de minute suplimentare cele două echipe nu au reușit să împingă mingea în plasă, astfel că finala UEFA Nations League a trebuit decisă la lovituirile de departajare.

Lovro Majer și Aymeric Laporte au ratat în seria primelor cinci lovituri, astfel că ”loteria” a mers mai departe. Petkovic a ratat din nou pentru Croația, iar Dani Carvajal a înscris elegant penalty-ul care a adus Spaniei trofeul UEFA Nations League.