Viitorul lui Cosmin Olăroiu, în pericol. Antrenorul român ar putea fi demis de arabi

Mirel Rădoi și Cosmin Olăroiu au încheiat la egalitate în ultima rundă din Emirate, scor 3-2Profimedia
Al Bataeh și Al Sharjah au încheiat la egalitate, scor 3-3, în cadrul rundei cu numărul 8 din Emiratele Arabe Unite.

Echipa gazdă, condusă de Mirel Rădoi (42 de ani), a fost egalată de formația lui Cosmin Olăroiu (54 de ani), chiar dacă în minutul 35 scorul era de 3-0.

Chiar dacă a reușit să revină de la o diferență de trei goluri, rezultatul final este unul frustrant pentru echipa Al Sharjah, care era considerată favorită la titlu.

În urma acestui rezultat, Al Sharjah și Al Bataeh rămân în continuare despărțite de numai 2 puncte. Trupa lui Olăroiu este pe locul 4, cu 14 lungimi, în vreme ce formația pregătită de Rădoi este pe poziția a 5-a (12 puncte).

La scurt timp după încheierea meciului, presa locală a speculat că remiza împotriva echipei lui Rădoi ar putea duce la demiterea lui Olăroiu.

În acest sezon, echipa lui Olăroiu a avut mai multe rezultate dezamăgitoare, inclusiv eliminarea din Cupa Ligii în sferturi. În campionat, Al Sharjah a înregistrat patru victorii, două remize și două înfrângeri, având un golaveraj de doar +1.

Reacțiile negative ale fanilor pe rețelele sociale au devenit tot mai evidente, aceștia cerând demiterea antrenorului. Presa din Emiratele Arabe Unite a subliniat că ar fi dramatic ca Rădoi să fie motivul plecării lui Olăroiu.