Gest superb al lui Șumudică înainte de meciul lui Gaziantep. Respect pentru arbitri

Marius Șumudică oferă flori arbitrului
Marius Șumudică oferă flori arbitrului Gaziantep FK
Campionatul intern din Turcia a fost marcat de incidentele grave, după ce un arbitru a fost bătut pe teren de patronul unei echipe. Meciurile suspendate câteva zile au fost reluate, dar incidentele continuă.

Gaziantep a jucat pe teren propriu cu Adana Demirspor, în etapa a 17-a a camionatului de fotbal al Turciei.

Meciul s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.

Pentru formația antrenată de Marius Șumudică au marcat Kizildag (17) şi Markovici (54).

La Gaziantep, portarul Florin Niţă a fost integralist, iar mijlocaşul Denis Drăguş a evoluat până în minutul 82.

În urma acestui rezultat, Gaziantep este pe locul 15, cu 16 puncte, aproape de zona retrogradării.

Șumudică ia atitudine împotriva violenței

Înaintea fluierului de start, tehnicianul român i-a oferit flori arbitrului Bahattin Şimşek, un gest făcut pentru a arăta că clubul Gaziantep este împotriva violenței în fotbal.

Gestul este în antiteză cu accesul de violență de săptămâna trecută, când centralul Halil Umut a fost lovit pe teren de către Faruk Koca, patronul clubului Ankaragucu.

Arbitrul meciului Gaziantep- Adanaspor
Arbitrul meciului Gaziantep- AdanasporGaziantep FK/Twitter
Șumudică oferă flori arbitrului
Șumudică oferă flori arbitruluiGaziantep FK/Twitter(X)

Imediat după fluierul de start, jucătorii lui Gaziantep și Adana Demirspor s-au oprit timp de un minut și au refuzat să joace, tot pentru a protesta împotriva violenței.

Nou incident în Turcia

În runda cu numărul 17 din Superliga Turciei, Istanbulspor a primit vizita celor de la Trabzonspor care a câștigat pe final cu 2-1.

Cu un sfert de oră înainte de finalul timpului regulamentar, Ecmel Faik Sarıalioğlu, președintele clubului Istanbulspor, a intrat pe teren și i-a trimis pe jucători la vestiare, în semn de protest față de deciziile arbitrilor.

Oficialul acuză faptul că echipa sa trebuia să beneficieze de o lovitură de la 11 metri, când tabela arăta scorul de 1-1.

Centralul Sansalan a lăsat jocul liber, pentru ca mai apoi Trabzonspor să înscrie și să preia conducerea cu 2-1.

Incidentul vine chiar în ziua în care activitatea a fost reluată în campionatul Turciei, competiția fiind suspendată după ce Faruk Koca, președintele clubului Ankaragucu, unde este legitimat și românul Olimpiu Moruțan, a lovit un arbitru la finalul unei partide.

Oficialul a fost arestat și ulterior a demisionat din funcție, în vreme ce Federația turcă a decis suspendarea provizorie a partidelor din campionat.