Moruțan, gol de generic marcat în Turcia. Președintele lui Ankaragucu a sărit să bată arbitrul

Olimpiu Moruțan (dreapta) a ajuns la trei goluri marcate pentru Ankaragucu
Olimpiu Moruțan (dreapta) a ajuns la trei goluri marcate pentru AnkaragucuProfimedia
Ankaragucu a ratat dramatic victorie în fața celor de la Rizespor, scor 1-1. Olimpiu Moruțan a deschis scorul pentru gazde cu un eurogol, însă Rizespor a reușit egalarea în minutul 90+7.

Gazdele au reușit să introducă mingea în poartă încă din minutul 10, însă golul a fost anulat de VAR din cauza unui henț comis de Sowe.

Patru minute mai târziu, însă, Moruțan a aruncat în aer tribunele cu o execuție de mare clasă. După un un-doi cu un coechipier, internaționalul român a șutat cu efect la colțul lung, mingea oprindu-se în plasa porții adverse.

A fost a treia reușită a lui Moruțan din acest sezon în tricoul celor de la Ankaragucu, care a jucat aproape o repriză în inferioritate numerică, după ce Sowe a primit al doilea cartonaș galben.

Golul egalizator a venit practic la ultima fază a meciului, Gaich reușind să smulgă un punct pentru oaspeți în minutul 90+7, fapt care l-a înfuriat pe președintele gazdelor, Halil Maler, care, nemulțumit de prelungirea partidei, s-a dus glonț către arbitru pe care l-a lovit înainte ca cineva să poată interveni.

Echipa lui Moruțan rămâne astfel pe locul 11 în clasamentul primei ligi din Turcia (18p), la patru lungimi în spatele rivalilor de astăzi, care ocupă locul 8.