Victorie cu emoții pentru Răzvan Lucescu. PAOK rămâne lider în Grecia

Răzvan Lucescu la PAOK
Răzvan Lucescu la PAOKProfimedia
PAOK Salonic, echipa antrenată de Răzvan Lucescu, a învins, duminică seară, în deplasare, cu scorul de 2-0, echipa Atromitos, într-un meci din etapa a 21-a a campionatului Greciei.

Echipa din Salonic a fost pe punctul de a ceda 2 puncte într-o partidă în care Atromitos nu a avut nicio ocazie de gol în cele 90 de minute.

De cealaltă parte, PAOK a avut o posesie de 69% și 16 ocazii de gol, dintre care patru au fost șuturi pe spațiul porții.

În plus, PAOK a avut un gol anulat în minutul 41, iar Răzvan Lucescu a trăit cu emoții pe final.

Stefan Schwab, în minutul 89, și Giannis Konstantelias, în minutul 90+3, au adus victoria echipei antrenorului român.

Echipa lui Lucescu este lider în clasament, cu 50 de puncte obţinute în 21 de meciuri (16 victorii, două remize, trei înfrângeri). Pe locul doi este AEK Atena, cu 48 de puncte.

Lucescu și PAOK, poveste de succes

Conducerea lui PAOK i-a pregătit un nou contract lui Răzvan Lucescu.

Presa elenă a anunțat că antrenorul își va prelungi cu 3 ani acordul care urma să expire la fnalul acestei ediții de campionat, în vară.

Potrivit noii înțelegeri, salariul întregului staff al lui Lucescu Jr. va crește de la 1,8 milioane de euro la două milioane anual.

Răzvan Lucescu are două mandate la Salonic. El și-a început actuala colaborare cu PAOK Salonic la începutul lunii iulie 2021, după ce, în prealabil, acesta mai antrenase gruparea din Grecia în perioada august 2017 - iulie 2019.

La echipa din Salonic, Lucescu Jr. a cucerit un titlu de campion (sezonul 2018/2019) și două Cupe ale Greciei (2017/2018 și 2018/2019).